با گذشت حدود پنج ماه از بسته‌شدن ذخایر ارزی افغانستان توسط آمریکا، پایتخت‌‌نشیان بار دیگر خواهان آزادسازی این پول‌ها از سوی آمریکا شدند. شماری از پایتخت‌نشینان، امروز با برگزاری راه‌پیمایی‌های اعتراضی جداگانه می‌گویند که بسته‌ماندن هرچه بیش‌تر پول‌های افغانستان توسط آمریکا، منجر به افزایش بحران در کشور می‌شود.

به گفتۀ معترضان، شهروندان افغانستان بیش از هر زمانی با فقر و بی‌کاری روبه‌رو اند و این موضوع سبب افزایش بی‌پیشینۀ مهاجرت آن‌ها به بیرون از کشور شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

شریفه، یک تن از معترضان، می‌گوید: «سازمان ملل متحد و بانک جهانی به‌عنوان مسئولان مستقیم باید برای بحرانی که بر سر افغان‌ها آمده است، راه حل یابند و آمریکا را قانع بسازند که منجمد نگه‌داشتن پول، ظلم بر افغان‌هاست و خطرات آن متوجه تمام جهان خواهد شد.»

اعتراض‌کننده‌گان هشدار می‌دهند که اگر ذخایر ارزی کشور آزاد نشود، وضعیت اقتصادی بدتر و نیازمندی شهروندان به پول‌ و کمک‌های بشردوستانه نیز بیش‌تر می‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

با روی‌کارآمدن امارت اسلامی افغانستان، آمریکا بیش از ۹ میلیارد دالر از دارایی‌های بانک مرکزی این کشور را بسته کرد و با گذشت بیش از چهار ماه، هنوز از سرنوشت آن خبری نیست. مقام‌های آمریکایی گفته‌اند که روند آزادسازی این پول‌ها موضوع پیچیده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: