مرکز خبرنگاران افغانستان، روز گذشته (سه‌شنبه، ۳۱ اسد) در اعلامیه‌ای گفته که خبرگزاری تسنیم ایران اعلام کرده است محمدحسین ولایتی، عکاس این خبرگزاری که به افغانستان سفر کرده بود، در کابل بازداشت شده است. این مرکز، ضمن ابراز نگرانی در باره‌ی بازداشت محمدحسین ولایتی، خواستار رهایی «فوری و بدون قیدوشرط» این عکاس شده است.

مرکز خبرنگاران افغانستان، نوشته است: «تسنیم امروز گزارش داد که محمدحسین ولایتی عکاس و تدوین‌گر این خبرگزاری روز شنبه‌ی هفته‌ی جاری، ۲۸ اسد، هنگام بازگشت به ایران، در میدان‌هوایی کابل بازداشت شده است. در این گزارش آمده است که ولایتی در یک سفر کاری به افغانستان رفته بود و ۱۰ روز در کابل بوده است.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

خبرگزاری تسنیم خاطرنشان کرده است که نیروهای امنیتی امارت اسلامی بدون هیچ توضیح مشخصی، این عکاس خبری را بازداشت کرده اند و پی‌گیری‌ها تا کنون در این زمینه نتیجه نداده است. هم‌زمان، تسنیم نوشته که این موضوع از سوی کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران با وزارت امور خارجه‌ی این کشور مورد بحث قرار گرفته و حسن کاظمی قمی، سفیر و نماینده‌ی ویژه‌ی ایران برای افغانستان که در این نشست حضور داشته، گفته است که برای رهایی این عکاس ایرانی با جدیت تلاش خواهد کرد.

مرکز خبرنگاران افغانستان، تأکید کرده است که ضمن ابراز نگرانی از بازداشت محمدحسین ولایتی، از مسئولان امارت اسلامی می‌خواهد ضمن رهایی «فوری و بدون قیدوشرط» این عکاس خبری، به روند بازداشت و آزارواذیت خبرنگاران در افغانستان پایان دهند.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

این مرکز گفته است که در دو هفته‌ی گذشته دست‌کم ۱۱ خبرنگار در مناطق مختلف کشور بازداشت شده اند و از آن جمله نُه تن هم‌چنان در زندان به سر می‌برند. مرکز خبرنگاران افغانستان، افزوده است که معلوماتش نشان می‌دهد که دست‌کم چهار خبرنگار دیگر که در ماه‌های اخیر بازداشت شده بودند، نیز در زندان اند که با این حساب مجموع خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای که در کشور زندانی هستند، به ۱۳ تن می‌رسد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: