مرکز خبرنگاران افغانستان، اعلام کرده که چهار خبرنگار، روز شنبه -۱۹ سنبله- به دلیل پوشش اعتراض دانش‌آموزان دختر در پکتیا، از سوی نیروهای استخبارات این ولایت، بازداشت شده است.

مرکز خبرنگاران افغانستان در اعلامیه‌ای نوشته که پس از چاشت روز شنبه، نیروهای استخبارات امارت اسلامی، با یورش به باش‌گاه خبرنگاران پکتیا در شهر گردیز، مرکز این ولایت، خبرنگاران تلویزیون‌های طلوع‌نیوز، آریانانیوز و یک و نیز خبرگزاری پژواک را بازاداشت کرده و ساعت‌ها در بند نگه داشته بودند.

مرکز خبرنگاران افغانستان به نقل از منابعش، نوشته است که استخارات پکتیا، گوشی‌های هم‌راه این خبرنگاران را از آن‌ها گرفته و کمپیوترهای شان را نیز، به شک مبنی بر پوشش اعتراض دانش‌آموزان دختر، بازرسی کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این مرکز نوشته است که خبرنگاران ساعت ۱:۲۰ پس از چاشت بازداشت و تا نزدیکی ۵:۳۰ عصر، در قید استخبارات مانده و هر یک، به گونه‌ی جداگانه مورد بازجویی قرار گرفته اند.

روز شنبه‌ی هفته‌ی روان، ده‌ها دانش‌آموز دختر در پکتیا در اعتراض به بسته‌شدن دوباره‌ی مکتب‌های شان، تظاهرات کردند.

مرکز خبرنگاران افغانستان، می‌گوید که بر اساس قانون رسانه‌های همگانی، خبرنگاران در انجام کارهای حرفه‌ای خود آزاد استند و مسئولان، نباید در کار آن‌ها محدودیت ایجاد کرده و یا آن‌ها را تهدید کنند؛ بل باید از آن‌ها پشتیبانی کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

مرکز خبرنگاران، از امارت اسلامی که قانون رسانه‌ها را تأیید و قابل اجرا خوانده است، می‌خواهد که این قانون را در عمل پیاده کرده و به هرگونه شکایت از خبرنگاران، از طریق کمیسیون بررسی تخطی رسانه‌ها رسیدگی کند.

هرچند به دستور امارت اسلامی، مکتب به روی دانش‌آموزان دختر بالاتر از صنف ششم از یک سال به این سو، بسته است؛ اما، شماری از مکتب‌های دخترانه در پکتیا در هم‌آهنگی میان برزرگان محلی و ریاست معارف این ولایت به روی دانش‌آموزان بالاتر از صنف ششم باز شده بود که دوباره از سوی امارت اسلامی بسته شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: