شماری از اعضای خانواده‌های خبرنگاران بازداشت‌شده در ولایت‌های مختلف، می‌گویند که این خبرنگاران به دلیل کار خبرنگاری شان بازداشت شده اند. آن‌ها از امارت اسلامی خواهان رهایی خبرنگاران بازداشت‌شده اند.

حکیم حساس، برادر حسیب حساس، خبرنگار سلام‌وطندار در کندز، می‌گوید که برادرش به دلیل کار خبرنگاری در کندز از سوی نیروهای استخبارات امارت اسلامی بازداشت شده است. او می‌افزاید که برادرش یگانه سرپرست خانواده است که برای تأمین نیازهای خوراکی خانواده‌اش، کار خبرنگاری می‌کند.

حکیم حساس، می‌گوید‌: «خواست ما از امارت اسلامی این است که موضوع برادرم را روشن کند و نیز هرچه زودتر حسیب حساس را رها کنند. او یگانه سرپرست خانواده است که برای تأمین نیازهای خانواده، کار خبرنگاری می‌کرد.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

نوراحمد، برادر عطاءالله عمر، خبرنگار تلویزیون خصوصی «طلوع‌نیوز» در کندهار و از دیگر خبرنگاران بازداشت‌شده، نیز از امارت اسلامی می‌خواهد که برادرش را رها کند. او می‌افزاید: «ما از امارت اسلامی خواهش‌مندیم که برادر ما را که چند روز می‌شود در بازداشت است، آزاد کند.»

در همین حال، مسئولان در وزارت اطلاعات‌وفرهنگ، می‌‌گویند خبرنگارانی که از کار خبرنگاری سوءاستفاده و خلاف نظام کار کنند، از سوی نهادهای امنیتی بازداشت خواهند شد.

حیات‌الله مهاجر فراهی، معین امور نشراتی وزارت اطلاعات‌وفرهنگ، می‌گوید: «امارت اسلامی با هیچ خبرنگار مشکل ندارد و البته بعضی موارد است که بعضی‌ها به نام ژورنالیست برخلاف امنیت بعضی کارها را می‌کنند و به نهاد دیگر هم‌دست است، خبر روشن است که نهادهای امنیتی امارت اسلامی اقدام می‌کنند.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

از سویی هم، مسئولان نهاد پشتیبان رسانه‌های آزاد افغانستان (نی)، می‌‌گویند که ۲۸۰ پرونده‌ی خشونت علیه خبرنگاران که شامل بازداشت‌ها، لت‌وکوب، توهین و تحقیر می‌شود، در دو سال پسین در این نهاد به ثبت رسیده است.

ظریف کریمی، مسئول نی، از وزارت اطلاعات‌وفرهنگ می‌خواهد که پرونده‌های خبرنگاران را کمیسیون تخطی رسانه‌ها رسیدگی کند. او می‌گوید: «خواست ما این است که به کار خبرنگار حرمت گذاشته شود و نهادهای امنیتی به کار خبرنگاران کاری نداشته باشند و کمیسیون تخطی رسانه‌ها باید پرونده‌های خبرنگاران و رسانه‌ها را نظارت و رسیدگی کند و نباید نهادهای امنیتی در کار رسانه‌ها مداخله کنند.»

گفتنی است که در دو هفته‌ی پسین، هشت خبرنگار در ولایت‌های مختلف از سوی نیروهای امنیتی امارت اسلامی بازداشت شده اند. سیدوحدت‌الله ابدالی، خبرنگار خبرگزاری دولتی باختر در غزنی در یک‌شنبه‌ی هفته‌ی گذشته و سه روز پس از آن، فقیرمحمد فقیرزی و جان‌آقا صالح در ننگرهار؛ حبیب‌الله سراب در شهر گردیز، مرکز پکتیا؛ پنج‌شنبه‌ی هفته‌ی گذشته حسیب‌الله حساس، خبرنگار سلام‌وطندار در کندز و به ادامه‌ی آن، یک‌شنبه‌ی همین هفته، شمس‌الله عمری، وحیدالرحمان افغان‌مل و عطاءالله عمر، در کندهار از سوی نیروهای امارت اسلامی بازداشت شدند و نیز تا کنون در باره‌ی علت بازداشت آن‌ها، جزئیات ارائه نشده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: