ده‌ها زن هراتی امروز با سردادن شعار «یا مرگ یا زنده‌گی» در برابر ساختمان مقام این ولایت دست به راهیپمایی اعتراضی زدند. معترضان می‌گویند که زنان ‌نیمی از پیکرۀ جامعه‌اند و حضور آنان تنها در مکتب‌ها، دانشگاه و مرکزهای صحی کافی نیست؛ بل باید در تمامی عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی حضور داشته باشند.

اعتراض‌کننده‌گان تأکید می‌کنند که هم‌اکنون حضور زنان در عرصه‌های گونه‌گون در حکومت کنونی طالبان با اختلاف روبه‌رو است. زرمینه، از زنان شرکت‌کننده در این راهپیمایی می‌گوید، «ممانعت زنان از حضور در اجتماع، بحران‌آفرین است.»

زرمینه، از زنان شرکت‌کننده در این راهپیمایی

حق تحصیل، حق کار در اجتماع، آزادی، حضور زنان در عرصه‌های عمومی، فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی و برخورداری از امنیت و مصونیت، از خواسته‌های این زنان معترض است. معترضان با تأکید بر حضور زنان در رهبری در چارچوب حکومت آینده می‌گویند که آنان سال‌ها به‌خاطر به‌دست‌آوردن حقوق زنان تلاش کرده و قربانی داده‌اند و نباید این همه نایده گرفته شود.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

اعتراض‌کننده‌گان می‌افزایند که ممانعت آنان از حضور در فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی، غیرممکن است. زنان معترض می‌گویند که تجربه‌ها نشان داده است ممانعت زنان از حضور در اجتماع سبب سرنگونی حکومت‌ها شده است.»

اعتراض‌کننده‌گان می‌افزایند که ممانعت آنان از حضور در فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی، غیرممکن است.

طالبان تاکنون به حضور دختران در مکتب‌ها تا دورۀ متوسط و حضور زنان در مرکزهای صحی را اجازه داده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

این همه در حالی‌ست که روز گذشته طالبان اعلام کردند در جریان دو روز آینده، حکومت جدید را تشکیل می‌دهند. شیرمحمد عباس استانکزی، عضو رهبری طالبان در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفته است، دولتی که به‌زودی اعلام می‌شود، شامل تمام اقوام خواهد بود.

شیرمحمد عباس استانکزی، عضو رهبری طالبان

شیرمحمد عباس استانکزی اما تأکید کرده است که در دولت جدید، حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین و عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی در دولت محمداشرف غنی، حضور نخواهند داشت.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

این عضو طالبان به مشارکت زنان در دولت جدید نیز اشاره کرده و گفته است که زنان با رعایت حجاب و قوانین اسلامی و نیز به شرط این‌که با دولت آمریکا هم‌کاری نکرده باشند، می‌توانند در دولت جدید نقش داشته باشند. او اما تأکید کرده است که زنان نمی‌توانند در سطح وزیر در دولت آینده کار کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: