در بیش‌تر از یک‌ونیم ماه گذشته، شماری از ولسوالی‌ها بدون درگیری به طالبان واگذار شده است. ولسوالی‌ بُرکۀ بغلان نخستین ولسوالیِ بود که در ۱۵ ثور ام‌سال به‌دست طالبان افتاد و پس از آن، این گروه حمله‌هایش را بر مواضع دولت شدت بخشید.

در شبانه‌روز گذشته ولایت‌های فاریاب، ارزگان، لوگر، بغلان و کنر، گواه درگیری میان دولت و طالبان بوده است. در این مدت، ولسوالی‌های گرزیوان، بلچراغ، اندخوی، قرمقول و قرغان در فاریاب، تاله و برفک و خوست در بغلان، چهارچینو در ارزگان و ازره در لوگر، به تصرف طالبان درآمده است.

فیض‌الله رحمانی، ولسوال گرزیوان فاریاب به سلام‌وطندار می‌گوید که به‌دلیل نبود تجهیزات جنگی و نرسیدن کمک از سوی دولت، این ولسوالی به‌دست طالبان افتاده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

ذبیح‌الله مجاهد، از سخنگویان طالبان اما می‌گوید که در کنار تصرف ولسوالی گرزیوان، حدود ۳۰۰ نیروی امنیتی نیز اسیر شده‌اند.

ولایت ارزگان نیز در شبانه‌روز گذشته گواه درگیر‌ی بوده است. گروه طالبان ادعا کرده که فرماندهی پولیس و یک پایگاه مهم در ولسوالی چهارچینوی این ولایت را با تجهیزات نظامی آن تصرف کرده است.اما محمدصادق عیسی، سخنگوی قول‌اردوی ۲۰۵ اتل به سلام‌وطندار می‌گوید که این پایگاه به گروه طالبان واگذار نشده؛ بل با تمام تجهیزات نظامی به ترینکوت، مرکز ارزگان انتقال یافته است.

ولسوالی ازرۀ لوگر نیز در شبانه‌روز گذشته به‌دست طالبان افتاده است. تحرکات طالبان در ولسوالی غازی‌آباد کنر نیز افزایش یافته است و این ولسوالی در وضعیت جنگی قرار دارد.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

از بغلان نیز خبر می‌رسد که جنگ در سه بخش شهر پلخمری جریان دارد و سه شاهراه و ولسوالی‌های تاله و برفک و خوست این ولایت، به‌دست طالبان افتاده است.

با این همه، وزارت دفاع کشور از کشته‌شدن ۲۲۱ طالب و زخمی‌شدن ۸۸ تن دیگر در ۲۴ ساعت گذشته خبر داده است.

فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع می‌گوید که این شمار جنگ‌جوی طالب در ولایت‌های کنر، غزنی، کندهار، ارزگان، زابل، فراه، غور، بلخ، فاریاب، هلمند، نیمروز، کندز و بدخشان، کشته و زخمی شده‌اند.

درگیری در حالی در شماری از ولایت‌ها شدت گرفته که براساس آمارها، تنها در یک ماه گذشته حدود ۷۰ ولسوالی به تصرف طالبان درآمده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: