دیدبان حقوق بشر، تعلیق آموزش دانش‌جویان دختر از سوی حکومت امارت اسلامی را «شرم‌آور» خوانده و گفته است که این تصمیم حقوق زنان و دختران را نقض می‌کند.

این نهاد سه‌شنبه‌شب، ۲۹ قوس، در تویترش نوشته است که امارت اسلامی هر روز آشکار می‌کند که به حقوق اساسی مردم افغانستان، به ویژه زنان احترام نمی‌گذارد.

این در حالی است که وزارت تحصیلات عالی، آموزش دانش‌جویان دختر را تا «امر ثانی» به حالت تعلیق در آورده است. این وزارت روز گذشته در مکتوبی به تمامی دانش‌گاه‌های خصوصی و دولتی دستور داده است که آموزش دانش‌جویان دختر را «معطل» قرار دهند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

در این مکتوب نوشته شده که تصمیم تعلیق آموزش دانش‌جویان دختر، بر اساس فیصله‌ی کابینه‌ی حکومت امارت اسلامی گرفته شده است. ضیاءالله هاشمی، سخن‎‌گوی وزارت تحصیلات عالی، نیز رسمی‌بودن این مکتوب را تأیید کرده است.

تصمیم تعلیق آموزش دانش‌جویان دختر، واکنش‌های گسترده‌ای را به هم‌راه داشته است. سفارت آلمان در کابل، این تصمیم را «ناراحت‌کننده» خوانده و گفته است که به رغم این کار امارت اسلامی، برای کسانی که شب یلدا را جشن می‌گیرند، جشن امید و نور آرزو می‌کند.

سفارت آلمان سه‌شنبه‌شب، ۲۹ قوس، در تویترش نوشته است: «این ضربه‌ای است برای تمام زنان افغانستان که می‌خواهند در دانش‌گاه‌ها تحصیل کنند و چشم‌انداز شغلی داشته باشند.»

در همین حال، رحمت‌الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی افغانستان، در واکنش به این تصمیم امارت اسلامی گفته است که «امارت اسلامی برای بقای خود مجبور است مردم را در تاریکی نگاه کند.» به گفته‌‌ی او، علم و دانش سبب توسعه‌ی فکری جامعه و روحیه‌ی آزادی می‌شود؛ «در حالی که امارت اسلامی بقایش را به نافهمی نسل جوان مرتبط می‌داند.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

از سویی هم، نظرمحمد مطمئن، رییس کمیته‌ی ملی المپیک، گفته است که تصمیم تعلیق آموزش دانش‌جویان دختر، منجر به فاصله میان مردم و حکومت خواهد شد و سرانجام به جنگ ختم می‌شود. او در تویتی گفته که در جنگ مردم برنده است.

گفتنی است که امارت اسلامی پس از بازگشت به قدرت، دروازه‌های تمامی مکتب‌ها را به روی دانش‌آموزان دختر بالاتر از صنف ششم بسته است.

مقام‌های امارت اسلامی بارها گفته اند که روی طرح بازگشایی مکتب‌های دخترانه کار می‌کنند؛ اما با گذشت نزدیک به یک‌ونیم سال، تا کنون خبری از آن نیست.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: