غزنی، از ولایت‌های به‌شدت ناامن کشور در دورۀ جمهوری اسلامی بود. ناامنی‌های گسترده در غزنی گذشته از دیگر ابعاد زنده‌گی، بر فعالیت‌های ورزشی نیز سایه افکنده بود و ورزش‌کاران در این ولایت نمی‌توانستند رقابت‌‌های ورزشی‌شان را به‌شکل بهتر انجام دهند.

اکنون با روی‌کارآمدن امارت اسلامی در افغانستان و تأمین امنیت در این ولایت، برگزاری مسابقات و روی‌دادهای ورزشی در چهار ماه پسین نسبت به سال‌های پیش، به‌طور بی‌پیشینه‌یی افزایش یافته است.

حاجی بلال، آمر آمریت ورزشی غزنی، می‌گوید که در چهار ماه پسین ۳۷ برنامۀ بزرگ ورزشی را با حضور ورزش‌کاران از چندین ولایت در غزنی راه‌اندازی کرده‌اند؛ در حالی که در سال‌های گذشته در جریان یک سال بیش از ۱۰ برنامۀ ورزشی در این ولایت راه‌اندازی نمی‌شد. او علت افزایش رقابت‌ها و فعالیت‌های ورزشی در این ولایت را، تأمین امنیت و رفع نگرانی‌های ورزش‌کاران از این ناحیه می‌داند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در چهار ماه پسین، دامنۀ فعالیت‌های ورزشی از مرکز به ولسوالی‌های مختلف ولایت غزنی نیز گسترش یافته است. شمس‌الدین اعظمی، مسئول فدراسیون فوتبال غزنی می‌گوید که پیش از این ولسوالی‌های مختلف این ولایت از جمله مقر، قره‌باغ، زنه‌خان، مالستان، اندر و جاغوری که از ورزش و رقابت‌های ورزشی محروم بوده‌، اکنون گواه برگزاری بزرگ‌ترین رقابت‌های ورزشی‌اند.

از سوی دیگر، با بهترشدن وضعیت امنیتی، ورزش‌کاران از دیگر ولایت‌های کشور توانسته‌اند که در جریان ماه‌های پسین به غزنی بیایند و با حریفان‌شان مسابقه دهند. ابوذر محمودی، ترینر و محمدظاهر، یک تن از ورزش‌کاران در غزنی می‌گویند که برگزاری مسابقات و رقابت‌های بزرگ با حضور مهمانان از دیگر ولایت‌ها، مایۀ دل‌گرمی ورزش‌کاران این ولایت به ادامۀ ورزش و دوری از دیگر پدیده‌های منفی در جامعه شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

آقای محمودی می‌افزاید: «ورزش‌کاران از ۱۵ ولایت، ۱۶ ولایت و ۱۰ ولایت در ولایت غزنی آمدند و مهمان‌نوازی شدند. همۀ این‌ها تأثیر امنیت خوب است. ما خوش‌بختانه ام‌سال در همین چهار ماه پلان خود را تطبیق کردیم. در سال‌های گذشته ما حتی پیشینه‌یی نداشتیم که به ولایت غزنی بیایند. از غزنی یک بیم و هراس داشتند.»

محمدظاهر می‌افزاید: «خوش‌بختانه در مدت چهار ماه تغییرات زیادی آمده و وضعیت امنیتی ما بهتر شده است. مثلاً ما در هر ولسوالی که بخواهیم برویم سفر می‌کنیم، خیلی راحت هستیم. مسابقات ما نسبت به گذشته افزایش یافته است.»

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

براساس آمار آمریت ورزشی غزنی، ۳۳ فدراسیون ورزشی به‌شمول ورزش‌های رزمی و آزاد در این ولایت فعالیت دارند و هزاران جوان در رشته‌های مختلف سرگرم ورزش‌اند. مسئولان آمریت ورزشی غزنی می‌افزایند که برنامه‌های رقابتی دیگر را نیز در آینده‌ها مد نظر دارند تا در این ولایت با حضور ورزش‌کاران ولایت‌های مختلف کشور راه‌اندازی شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: