حدود یک ماه از زمین‌لرزه‌های مرگ‌بار هرات می‌گذرد؛ اما آسیب‌دیدگان در شماری از مناطق ولسوالی زنده‌جان این ولایت که مرکز این زمین‌لرزه‌ها بود، از ناکافی‌بودن ارائه‌ی خدمات از سوی حکومت، شکایت دارند. آن‌ها، می‌گویند که به خیمه دست‌رسی ندارند و شب‌وروز شان را در زیر چادری که از تکه‌پاره‌های پلاستیک و ترپال ساخته اند، سپری می‌کنند.

باشندگان منطقه‌ی میزمیزک ولسوالی زنده‌جان، می‌گویند که بیش‌تر از ۵۰ درصد مردم در محل شان بدون خیمه شب‌ها را در هوای سرد می‌گذرانند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

عبدالمجید، یکی از آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه‌ در این منطقه، می‌گوید: «زلزله ما را بی‌خانه کرد و زیاد آسیب رساند؛ خیمه‌هایی که کمک کرده اند، به ما نرسیده به همین باغچه‌ها زندگی می‌کنیم. همین حالا چهار تا از ما مریض استند روز چندین بار شفاخانه می‌بریم، دوا اصلاً به ما نرسیده، تنها خوراکی یک دو کیسه آرد به ما داده اند.»

همین گونه، رمضان، باشنده‌ی هرات، می‌گوید که با افزایش سرما و به دلیل نبود سرپناه مناسب، کودکان شان به بیماری‌های فصلی مبتلا شده اند. «۸۰ درصد خانه‌ها تخریب و غیرقابل نشین است، خیمه به تعداد کمی رسیده و دگه زیر ترپال و چادرها زندگی می‌کنند. شب‌ها سرد شده، سرماخوردگی است و طفل‌ها سینه‌بغل شده اند.»

از سویی هم، فعالان مدنی در هرات، نیز می‌گویند که با توجه به نیاز آسیب‌دیدگان به کمک، روند کمک‌رسانی بسیار کند است.

فرشته یعقوبی، فعال مدنی، می‌گوید: «هنوز هم مردم در پارک‌ها و زیر خیمه‌ها اند و روند کمک‌رسانی کندتر است. بیش‌تر کمک‌ها متمرکز شده به آن‌هایی که کامل آسیب‌پذیر شده اند. بازهم کم‌بود است؛ چون زمستان هم نزدیک است.»

مسئولان محلی هرات، با این که کمک‌ها برای همه آسیب‌دیدگان را ناچیز می‌دانند؛ اما می‌گویند که به آسیب‌دیدگان جدی، رسیدگی کامل صورت گرفته است.

عبدالسلام بارکزی، مدیر مالی ریاست مبارزه با حوادث طبیعی هرات، در این باره به سلام‌وطندار می‌گوید: «کمک‌ها به مردمی که آسیب دیده یا متضرر شده اند، بیش‌تر از حد نیاز به کمک صورت گرفته است؛ ولی یک تعداد قریه‌ها که متضرر از زلزله زیاد نشده اند، کمک‌های ناچیز شده مانند ترپال و کمپل، مشکلات تا حدودی است.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

گفتنی ا‌ست که تا کنون، بیش از ۴۰ میلیون دالر به زلزله‌زدگان هرات از سوی کشورها و منابع داخلی کمک شده است.

زمین‌لرزه‌های پی‌هم در ۱۵ میزان و پس از آن در هرات، به ویرانی‌های گسترده منجر شده که در نتیجه ۳۳۳۰ خانه ویران شده است و بیش از ۱۲ هزار خانواده آسیب‌ دیده اند. در نتیجه‌ی این زمین‌لرزه‌ها، بیش از ۱۵۰۰ تن کشته و بیش‌تر از ۲۰۰۰ تن دیگر نیز زخمی شده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: