بامیان، در طول یک دهه‌ی گذشته، همه‌ساله میزبان جشنواره‌ها و مسابقات ورزش‌های زمستانی از جمله اسکی بوده؛ اما امسال با گذشت نزدیک به دو ماه از آغاز زمستان، تا کنون هیچ مسابقه‌ای در این ولایت برگزار نشده است. ورزشکاران این رشته، نبود امکانات و پشتیبانان را از عامل‌های برگزارنشدن مسابقات این ورزش عنوان می‌کنند.

خان‌علی احمدی، ورزشکاری که از هفت سال به این سو اسکی تمرین می‌کند، می‌گوید که در سال‌‌های گذشته تمرینات شان از بیستم دلو آغاز می‌شد و تا میانه‌های/اواسط حوت ادامه می‌یافت و در این مدت چندین دور مسابقه نیز برگزار می‌شد؛ اما امسال خبری از آغاز تمرینات نیست. او می‌افزاید: «اسکی‌بازان در بامیان به دلیل نبود امکانات کافی، نتوانسته اند به این ورزش ادامه دهند.»

اسکی‌بازان بامیانی، می‌گویند که به امکاناتی مانند بالابر/لیفت برای بالاشدن به تپه‌های مرتفع، تخته‌ی اسکی (اسنوبورد)، کفش و عینک مخصوص این ورزش نیاز دارند؛ اما به گفته‌ی آنان، جز چند تخته‌ی‌ اسکی که آن هم سال‌ها پیش از سوی بعضی مؤسسه‌های خارجی توزیع شده بود، به دیگر امکانات دست‌رسی ندارند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

رحیم‌الله عطایی‌زاده، دیگر ورزشکار، نیز می‌گوید: «اسکی یکی از ورزش‌های پرمصرف در جهان است. هم‌اکنون شمار کمی از اسکی‌بازان در بامیان به امکانات ابتدایی این ورزش دست‌رسی دارند. این ورزش در میان جوانان بامیان علاقه‌مندان بسیاری دارد؛ اما نبود امکانات و حمایت‌نشدن از سوی حکومت کنونی و مؤسسه‌ها، مانعی برای برگزاری تمرینات است.»

در همین حال، سیدباقر حیدری، مسئول فدراسیون اسکی در بامیان، به سلام‌وطندار می‌گوید که امکانات اندک و نباریدن برف سبب کم‌رنگ‌شدن این ورزش در زمستان امسال، در این ولایت شده است.

او می‌افزاید: «امکانات ورزشکاران اسکی در بامیان محدود است. از طرفی هم وسایل مورد نیاز این ورزش در بازارهای افغانستان کم‌یاب و بسیار گران است که ورزشکاران توانایی خریداری آن را ندارند.»

آقای حیدری، از مسئولان خواستار پشتیبانی مالی برای ورزشکاران، فراهم‌آوری تجهیزات و زمینه‌ی برگزاری مسابقات است.

اسکی‌بازان زن در بامیان: امارت اسلامی ما را به اسکی‌بازی اجازه دهد

از سویی هم، شماری از اسکی‌بازان زن در بامیان، از امارت اسلامی می‌خواهند که به آنان اجازه دهند تا به تمرینات شان در  این رشته‌ی ورزشی ادامه دهند. به باور آنان، ادامه‌ی محدودیت‌ها سبب دلسردی و مهاجرت ورزشکاران از این ولایت خواهد شد.

محدثه باذل، یکی از اسکی‌بازان زن در بامیان، می‌گوید که پس از تحولات سیاسی، او و دیگر هم‌قطارانش نتوانسته اند به ورزش در این رشته و دیگر بخش‌های ورزشی ادامه دهند.

او می‌افزاید: «امیدوارم ما دختران بتوانیم دوباره به ورزش راه یابیم و ورزش‌هایی را که دوست داریم، تمرین کنیم. شماری از ورزشکاران اسکی به دنبال تحولات سیاسی به بیرون از کشور مهاجرت کرده که بانوان نیز شامل آنان اند. از مسئولان امارت اسلامی می‌خواهم که به بانوان اجازه‌ی ورزش‌کردن را بدهند.»

با این حال، مسئولان آمریت تربیت بدنی و ورزش بامیان، با تأیید چالش‌های فراراه ورزشکاران اسکی در این ولایت، می‌گویند که در آینده‌ی‌ نزدیک چندین مسابقه برگزار خواهد شد.

ضیاءالدین بیگ‌زاد، آمر تربیت بدنی و ورزش بامیان، به سلام‌وطندار می‌گوید که به دلیل نبود برف کافی برای اسکی‌بازی، هنوز مسابقه‌ای برگزار نشده است. او می‌افزاید: «مسابقات میان شش ولایت در راه هست و از هر ولایت ۱۲ تن حضور پیدا می‌کند که ۷۲ ورزشکار ما ثبت شده اند. تنها نبود برف ما را به بن‌بست روبه‌رو کرده است، دیگر مشکلی نداریم. ما کاملاً آمادگی میزبانی خاص مسابقات اسکی در سطح بامیان را داریم.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

آمر تربیت بدنی و ورزش بامیان، تصریح می‌کند که ۲۶۰ اسکی‌باز مرد در این آمریت ثبت اند که به گفته‌ی او، امکانات و تأسیسات مورد نیاز اسکی در اختیار شان قرار ندارد.

بامیان در مرکز کشور، از جاذبه‌های گردشگری است که در تمام فصل‌های سال، از شمار بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی میزبانی می‌کند. ورزش اسکی، یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری این ولایت در زمستان به شمار می‌رود.

این در حالی است که پیش از این در بامیان، چهار مسابقه‌ی ملی و شش مسابقه‌ی بین‌المللی با اشتراک ورزشکاران از کشورهای مختلف مانند سویس، سویدن، آسترالیا، کانادا، آلمان و بریتانیا برگزار شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: