یازدهمین دور رقابت‌های سالانۀ اسکی زیرنام «افغان اسکی چلنج» در چهار بخش اسکی‌بازان حرفه‌یی، بانوان اسکی‌باز، اسکی چوبی و اسکی‌بازان آماتور با اشتراک ده‌ها اسکی‌باز داخلی و دو اسکی‌باز خارجی در بامیان برگزار شد.

این رقابت‌ها امروز (جمعه، ۱۵ حوت/اسفند) از سوی «بامیان اسکی کلپ» و فدراسیون ملی اسکی در دامنۀ قله‌ها و تپه‌های پوشیده از برف کوه بابا در مرکز ولایت بامیان برگزار شد.

در این دور رقابت‌های اسکی تنها دو اسکی‌باز از کشور اتریش شرکت کرده بودند که در مقایسه با رقابت‌های سال‌های گذشته کاهش چشم‌گیری حضور شمار اسکی‌بازان خارجی در افغانستان را نشان می‌دهد. اما برگزار کننده‌گان این رقابت‌ها علت حضور کم‌رنگ اسکی‌بازان خارجی را همه‌گیری کووید ۱۹ عنوان می‌کنند.

سجاد حسینی، مسئول بامیان اسکی کلپ و از برگزارکننده‌گان این رقابت‌ها می‌گوید که این رقابت‌ها در چهار بخش برگزار شده که تنها در بخش‌های حرفه‌ییی و آماتور ۷۰ اسکی‌باز به مصاف هم رفته‌اند.

به‌ گفتۀ او، در بخش حرفه‌یی این رقابت‌ها محمد، علی‌آغا و مجبتی در بخش‌ آماتور فرشاد، ابراهیم و زمان و در بخش بانوان نذیره، فریبا و ناجیه هر یک به ترتیب مقام‌های نخست تا سوم را به دست آورده‌اند.

قهرمانی یازدهمین دور رقابت هایافغان اسکی چلنج را اسکی‌بازان بامیان کسب کرده‌اند.

محمد که در بخش حرفه‌یی این رقابت‌ها مقام نخست را از آن خود کرده  از کمبود امکانات اسکی شکایت می‌کند. او می‌گوید، با آن‌که بامیان مکان خوبی برای تمرین اسکی‌ست، اما مسئولان به این رشتهٔ ورزشی توجه ندارند. او خواهان توجه جدی مسئولان و فراهم‌آوری امکانات در این زمینه است.

نذیره خیرزاد، که در بخش بانوان مقام نخست را گرفته سه سال است که اسکی تمرین می کند و می‌گوید که هیچ‌گاهی از تمرین ورزش اسکی دست نمی‌کشد.

هلموت، ۷۱ ساله که از کشور اتریش در این رقابت‌ها شرکت کرده می‌گوید، بامیان مکان خوبی برای تمرین ورزش‌های زمستانی است.

مسئولان فدراسیون ملی اسکی می‌گویند که ام‌سال به دلیل همه‌گیری کرونا و

تأخیر در تصویب سند بودجه سال مالی ۱۴۰۰خورشیدی سبب شد که نتوانند برنامه‌های‌شان را به موقع برگزار کنند.

داوود کارگر، مسئول این فدراسیون می‌گوید که در سال آینده برخی امکانات را برای اسکی‌بازان بامیانی فراهم خواهد کرد.

هم‌اکنون شماری از کلپ‌های اسکی در بامیان از موترسایکل و ریسمان به عنوان لفت کار می‌گیرند.

بامیان با داشتن کوه‌های پوشیده از برف مکانی خوبی برای تمرینات ورزش‌های زمستانی از جمله اسکی به شمار می‌رود. ورزش اسکی در میان نوجوانان و جوانان دختر و پسر بامیانی رونق خوبی پیدا کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: