رقابت‌های اسکی با اشتراک ده‌ها اسکی‌باز دختر و پسر بامیانی و صدها تماشاچی در میدان اسکی شهید مزاری در کوه‌پایه‌های پوشیده از برف بابا در مرکز ولایت بامیان برگزار شد.

این رقابت‌ها زیر نام «جام صلح و دوستی؛ بامیان امن آرزوست» از سوی باشگاه ورزشی عقاب و آمریت ورزشی ولایت بامیان برگزار شده است. برگزار‌کننده‌گان این مسابقات می‌گویند که این رقابت‌ها در سه بخش دختران، نوجوانان و جوانان پسر راه‌اندازی شده است.

افضل نوری، مسئول باشگاه ورزشی عقاب و از برگزارکننده‌گان نخستین رقابت اسکی در زمستان ام‌سال می‌گوید، بیش از ۶۰ اسکی‌باز که ۸ تن آنان را دختران شامل می‌شود، در این مسابقات به مصاف هم رفته‌ا‌ند.

به گفتۀ او، در بخش بانوان این رقابت‌ها زهرا نوری، سحر و سومر به ترتیب مقام‌های اول تا سوم و در بخش نوجوانان محمدامین، یحیا و مرتضی و در بخش جوانان مجتبی، محسن و ستار هرکدام به ترتیب مقام‌های اول تا سوم این رقابت‌ها را به‌دست آورده‌اند.

جوانان دختر و پسر که در بخش ورزش اسکی سرگرم تمرین و رقابت‌اند، از برگزاری این‌گونه رقابت‌ها استقبال می‌کنند، اما از نبود امکانات مناسبی مانند؛ اسکی، پست اسکی و بالابر (لیفت) شاکی‌اند.

مجتبی و زهرا، پسر و دختری که در مسابقات اسکی «جام صلح و دوستی» در میان بیش از ۶۰ اسکی‌باز مقام نخست را به‌دست آورده‌اند، می‌گویند که اسکی‌بازان در بامیان با مشکلات و فقدان‌های بسیاری روبه‌رو اند. این دو اسکی‌باز بامیانی می‌گویند که همه‌ساله مشکلات‌شان را با مسئولان در میان می‌گذارند؛ اما تاکنون هیچ‌گونه نتیجه‌یی نداشته است.

سیداسحاق هاشمی، آمر تربیت بدنی و ورزش بامیان با تأیید مشکلات و نبود امکانات معیاری اسکی‌بازان این ولایت، از فدراسیون ورزش اسکی خواستار کمک شد.

آقای هاشمی می‌گوید که امنیت و تپه‌ها و کوه‌پایه‌های پوشیده از برف بامیان که در کم‌تر ولایت‌های دیگر کشور وجود دارد، زمینه را برای تمرین ورزش‌های زمستانی چون اسکی، اسنوبورد، کورلینگ، و آیس‌اسکیت فراهم کرده است. به گفتۀ او، ورزش اسکی و اسنوبورد در میان جوانان دختر و پسر بامیان رونق خوبی پیدا کرده است.

نصرالله عادلی، از دیگر برگزارکننده‌گان رقابت‌های اسکی «جام صلح و دوستی» می‌گوید که افزایش خشونت‌ها از سوی گروه‌های درگیر و گفت‌وگوهای صلح، وضعیت دشواری را برای شهروندان کشور پیش آورده است.

به گفتۀ او، جوانان بامیانی با برگزاری رقابت مسالمت‌آمیز اسکی از جهانیان می‌خواهند که با آنان هم‌صدا شده، جنگ و ترور را در افغانستان پایان دهند.

بامیان در مرکز کشور با داشتن زمستان سرد و برفی، مکان مناسب برای تمرین گونه‌هایی از ورزش‌های زمستانی به‌ویژه اسکی می‌باشد.

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: