رقابت‌های اسکی با اشتراک ده‌ها اسکی‌باز دختر و پسر بامیانی و صدها تماشاچی در میدان اسکی شهید مزاری در کوه‌پایه‌های پوشیده از برف بابا در مرکز ولایت بامیان برگزار شد.

این رقابت‌ها زیر نام «جام صلح و دوستی؛ بامیان امن آرزوست» از سوی باشگاه ورزشی عقاب و آمریت ورزشی ولایت بامیان برگزار شده است. برگزار‌کننده‌گان این مسابقات می‌گویند که این رقابت‌ها در سه بخش دختران، نوجوانان و جوانان پسر راه‌اندازی شده است.

افضل نوری، مسئول باشگاه ورزشی عقاب و از برگزارکننده‌گان نخستین رقابت اسکی در زمستان ام‌سال می‌گوید، بیش از ۶۰ اسکی‌باز که ۸ تن آنان را دختران شامل می‌شود، در این مسابقات به مصاف هم رفته‌ا‌ند.

به گفتۀ او، در بخش بانوان این رقابت‌ها زهرا نوری، سحر و سومر به ترتیب مقام‌های اول تا سوم و در بخش نوجوانان محمدامین، یحیا و مرتضی و در بخش جوانان مجتبی، محسن و ستار هرکدام به ترتیب مقام‌های اول تا سوم این رقابت‌ها را به‌دست آورده‌اند.

جوانان دختر و پسر که در بخش ورزش اسکی سرگرم تمرین و رقابت‌اند، از برگزاری این‌گونه رقابت‌ها استقبال می‌کنند، اما از نبود امکانات مناسبی مانند؛ اسکی، پست اسکی و بالابر (لیفت) شاکی‌اند.

مجتبی و زهرا، پسر و دختری که در مسابقات اسکی «جام صلح و دوستی» در میان بیش از ۶۰ اسکی‌باز مقام نخست را به‌دست آورده‌اند، می‌گویند که اسکی‌بازان در بامیان با مشکلات و فقدان‌های بسیاری روبه‌رو اند. این دو اسکی‌باز بامیانی می‌گویند که همه‌ساله مشکلات‌شان را با مسئولان در میان می‌گذارند؛ اما تاکنون هیچ‌گونه نتیجه‌یی نداشته است.

سیداسحاق هاشمی، آمر تربیت بدنی و ورزش بامیان با تأیید مشکلات و نبود امکانات معیاری اسکی‌بازان این ولایت، از فدراسیون ورزش اسکی خواستار کمک شد.

آقای هاشمی می‌گوید که امنیت و تپه‌ها و کوه‌پایه‌های پوشیده از برف بامیان که در کم‌تر ولایت‌های دیگر کشور وجود دارد، زمینه را برای تمرین ورزش‌های زمستانی چون اسکی، اسنوبورد، کورلینگ، و آیس‌اسکیت فراهم کرده است. به گفتۀ او، ورزش اسکی و اسنوبورد در میان جوانان دختر و پسر بامیان رونق خوبی پیدا کرده است.

نصرالله عادلی، از دیگر برگزارکننده‌گان رقابت‌های اسکی «جام صلح و دوستی» می‌گوید که افزایش خشونت‌ها از سوی گروه‌های درگیر و گفت‌وگوهای صلح، وضعیت دشواری را برای شهروندان کشور پیش آورده است.

به گفتۀ او، جوانان بامیانی با برگزاری رقابت مسالمت‌آمیز اسکی از جهانیان می‌خواهند که با آنان هم‌صدا شده، جنگ و ترور را در افغانستان پایان دهند.

بامیان در مرکز کشور با داشتن زمستان سرد و برفی، مکان مناسب برای تمرین گونه‌هایی از ورزش‌های زمستانی به‌ویژه اسکی می‌باشد.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: