جشن‌واره‌یی زیر نام «ورزش‌های زمستانی» با شرکت ده‌ها اسکی‌باز از ولایت‌های غزنی، میدان‌وردک، کابل و بامیان در تپه‌های پوشیده از برف کوه‌ بابا در ساحۀ «قرغنه‌تو» در مسیر شاهراه بامیان_یکاولنگ، برگزار شده است. در این جشن‌واره ورزش‌کاران رشته‌های اسکی، کرولینگ و اسنوبورد به مصاف هم رفتند.

اسدالله باتوری، رئیس اتحادیۀ وزرش‌های زمستانی و از برگزارکننده‌گان این جشن‌واره، می‌گوید که جشن‌وارۀ ورزش‌های زمستانی سال یک‌ بار تنها در بامیان برگزار می‌شود و ورزش‌کاران از ولایت‌های مختلف در آن شرکت می‌کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

به گفتۀ آقای باتوری، این جشن‌واره ام‌سال با شرکت ده‌ها ورزش‌کار از غزنی، میدان‌وردک و کابل به میزبانی بامیان و با پشتی‌بانی مالی کمیتۀ ملی المپیک برگزار شده است. در این جشن‌واره ورزش‌کاران بامیانی مقام‌های نخست تا سوم را کسب کرده‌اند.

جشن‌وارۀ ورزش‌های زمستانی در حاکمیت امارت اسلامی، در فضای کامل مردانه و بی‌حضور دختران اسکی‌باز در بامیان برگزار شده است. باتوری دربارۀ شرکت‌نکردن اسکی‌بازان دختر، این‌گونه می‌گوید: «از صلاحیت‌ من خارج است که بگویم چرا امروز در این جشن‌واره دختران و زنان حضور ندارند.»

در همین حال، اسکی‌بازان با ابراز خوش‌حالی از برگزاری این جشن‌واره از امارت اسلامی می‌خواهند که زمینۀ ورزش را به‌طور یک‌سان به دختران و پسران فراهم کند و امکانات معیاری را نیز در اختیار ورزش‌کاران قرار دهد.

شاه‌‌آغا رضایی که در بخش اسکی این جشن‌واره مقام دوم را به‌دست آورده است، می‌گوید که ورزش‌کاران بامیانی در جشن‌وارۀ ورزش‌های زمستانی مقام‌های نخست تا سوم را کسب کرده‌اند؛ به‌طوری که در رقابت اسکی این جشن‌واره سیدمحمد، خودش (شاه‌آغا رضایی) و کریم، از اعضای «بامیان اسکی کلوب» به ترتیب مقام‌های نخست تا سوم را کسب کرده‌اند.

سیدمحمد، قهرمان این جشن‌واره، با خرسندی می‌گوید که مقام نخست را در میان ۵۲ اسکی‌باز از چهار ولایت به‌دست آورده است. به گفتۀ او، از سال ۲۰۱۶ با اندک‌ابتدایی‌ترین امکانات به تمرین اسکی روی آورده و تاکنون در هفت رقابت مقام نخست را از آن خود کرده است.

این اسکی‌باز از نبود امکانات معیاری ورزش اسکی از جمله پِست مناسب و لفت/بالابر رنج می‌برد و امیدوار است که در آینده با پشتی‌‌بانی کمیتۀ ملی المپیک، مشکلات اسکی‌بازان در بامیان حل شود.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

بامیان، ولایتی سردسیر، برف‌گیر و دارای جاذبه‌های شگفت‌انگیز تاریخی و طبیعی در مرکز کشور است. کوه‌ها و تپه‌های این ولایت در زمستان مکان مناسبی برای تمرین ورزش‌های زمستانی از جمله اسکی، اسنوبورد، کرولینگ، آیس‌اسکیت و… می‌باشد. پیش از روی‌کارآمدن امارت اسلامی، همه‌ساله جشن‌واره‌ها و رقابت‌های بسیاری در سطح محلی، ملی و بین‌المللی در بامیان برگزار می‌شد که پای هزاران ورزش‌کار و گردش‌گر داخلی و خارجی را به این ولایت می‌کشاند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: