مجلس نماینده‌گان پس از توقف روند رأی اعتماد به اعضای کابینه، این روند را امروز (یک‌شنبه، نهم قوس/آذر) از سر گرفت. امروز شش نامزد وزیر برنامه‌های کاری‌شان را به مجلس ارائه کردند.

در نشست امروز مجلس نماینده‌گان حسینه صافی، سرپرست و نامزد وزیر وزارت امور زنان، محمدهارون چخانسوری، سرپرست و نامزد وزیر وزارت معادن و پترولیم، قدرت‌‌الله ذکی، سرپرست و نامزد وزیر ترانسپورت، نوررحمان اخلاقی، سرپرست و نامزد وزیر امور مهاجرین و عودت‌کننده‌گان، محمود کرزی، سرپرست و نامزد وزیر شهرسازی و اراضی و نجیب‌الله یمین، سرپرست و نامزد وزیر فواید عامه برنامه‌های کاری‌‌شان را به مجلس ارائه کردند.

مجلس نماینده‌گان سه‌شنبۀ هفتۀ گذشته، چهارم قوس/آذر، روند رأی اعتماد به اعضای کابینه را متوقف کرد.

این تصمیم در پی اظهارات امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری در نشست ژنوا در مورد دخیل‌بودن شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان در فساد گرفته شد.

 مجلس نماینده‌گان پیش‌ از این هشدار داده بود تا زمانی که صالح اسناد ارائه نکند، روند رأی‌دهی به اعضای کابینه را متوقف می‌کند. مجلس نماینده‌گان هم‌چنان طرح وادارکردن امرالله صالح را به استفعاء از سوی رئیس‌جمهور غنی پیشکش‌ کرده بود.

مجلس نماینده‌گان روز شنبه، هشتم قوس/آذر، تصمیم گرفت که روند رأی اعتماد به اعضای کابینه از سر گرفته شود.

میررحمان رحمانی، رئیس مجلس نماینده‌گان و هیأت اداری این نهاد روز گذشته با محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور دیدار کردند.

بر بنیاد اعلام ارگ، در دیدار رئیس‌جمهور با هیأت اداری مجلس نماینده‌گان، روی هماهنگی میان دو قوۀ دولت گفت‌وگو شده است. رئیس‌جمهور از تأیید صلاحیت ۱۰ عضو کابینه از سوی مجلس نماینده‌گان سپاس‌گزاری کرده است. در این دیدار روی یک سلسه راهکارها نیز توافق شده است.

مجلس نماینده‌گان شنبۀ هفتۀ گذشته، اول قوس/آذر، به فضل‌احمد معنوی، محمدحنیف اتمر، عبدالهادی ارغندیوال، محمدمسعود اندرابی، اسدالله خالد، معصومه خاوری، عباس بصیر، محمدقاسم حلیمی، بشیراحمد ته‌ینج و نثاراحمد غوریانی رأی اعتماد داد. این افراد به ترتیب برای تصدی کرسی‌های وزارت‌های عدلیه، امور خارجه، مالیه، امور داخله، دفاع ملی، مخابرات و تکنولوژی معلوماتی، تحصیلات عالی، ارشاد، حج و اوقاف، کار و امور اجتماعی و صنعت و تجارت نامزد بودند.

هم‌چنان انوارالحق احدی، سرپرست و نامزد وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، احمدضیا سراج، سرپرست و نامزد ریاست عمومی امنیت ملی و محمدطاهر زهیر، سرپرست و نامزد وزارت اطلاعات و فرهنگ به روز دوشنبۀ هفتۀ گذشته، سوم قوس، برنامه‌های کاری‌‌شان را به مجلس توضیح دادند.

قرار است اعضای باقی‌ماندۀ کابینه در نشست‌های بعدی برنامه‌های کاری‌‌شان را ارائه کنند و سپس مجلس برای تأیید صلاحیت این مقام‌ها صندوق بگذارد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: