Asset 1SWN

فیفا، قانون تنظیم امور سرپرستی وزارت‌خانه‌ها را بی‌معنا خواند

121718896_346866933213841_3822023715419093086_n

بنیاد انتخابات آزاد و عادلانۀ افغانستان (فیفا) می‌گوید که قانون تنظیم امور سرپرستی‌ وزارت‌خانه‌ها و ادارات دولتی، قانون بی‌معنا و فاقد ضمانت اجرایی است.

اعضای بنیاد انتخابات آزاد و عادلانۀ افغانستان می‌گویند، حکومت در حالی نامزدوزیران را برای گرفتن رأی اعتماد به مجلس نماینده‌گان معرفی می‌کند که در دوونیم سال گذشته، بیش‌تر وزارت‌خانه‌ها – در کابینۀ حکومت وحدت ملی و در کابینۀ حکومت جدید – خلاف قانون سرپرستی وزارت‌خانه‌ها و ادارات، از سوی سرپرستان اداره شده‌اند.

یوسف رشید، رئیس بنیاد انتخابات آزاد و عادلانۀ افغانستان روز سه‌شنبه، بیست‌ونهم میزان، گفت که تکیه بر فرهنگ سرپرستی ادارات در سال‌های اخیر مردم را از نظم مبتنی بر قانون اساسی دور کرده و زمینۀ فساد و فرار از پاسخ‌گویی را فراهم ساخته است.

فیفا می‌گوید، نزدیک به دو دهه از تصویب قانون اساسی در کشور می‌گذرد؛ اما در این مدت «قانون تشکیلات اساسی دولت» به منظور تصویب به شورای ملی فرستاده نشده است.

به گفتۀ آنان، در نبود این قانون مهم، تعداد وزارت خانه‌ها و حدود و ثغور وظایف و صلاحیت‌های آن‌ها همچنان در هاله‌یی از ابهام باقی مانده است.

حسیب معترف، مسئول برنامه‌های پارلمانی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانۀ افغانستان می‌گوید، کابینۀ حکومت کنونی مانند دور گذشته، کابینۀ توافقی است که کرسی‌های آن میان دو جناح تقسیم شده است.

پس از نزدیک به هشت ماه از شکل‌گیری حکومت جدید، رئیس‌جمهوری کشور اعلام کرد که به روز چهارشنبه، نامزدوزیران را جهت گرفتن رأی اعتماد به مجلس معرفی خواهد کرد.

قانون تنظیم سرپرستی وزارت‌‌خانه‌ها و ادارات دولتی در اواخر سال ۱۳۹۳ از سوی کابینه تصویب شد.

به اشتراک بگذارید:
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام