مسئولان بنیاد انتخابات آزاد و عادلانۀ افغانستان یا فیفا امروز (سه‌شنبه، دهم حمل/فروردین) در یک نشست خبری‌ در کابل یافته‌‎های این نهاد از سال دوم کاری دور هفدهم پارلمان را با رسانه‌ها شریک کردند. یافته‌های فیفا از این دور پارلمان نشان می‌دهد که حکومت در کارهای پارلمان مداخله داشته است.

حسیب معترف، مسئول بخش مشاهدات پارلمانی فیفا می‌گوید، از میان سندهای تقنینی‌ که در سال دوم کاری به مجلس نماینده‌گان فرستاده شده است، ۵۰ درصد آن را فرمان‌های تقنینی رئیس‌جمهور غنی تشکیل می‌دهد. به گفتۀ آقای معترف، مواصلت شمار انبوهی فرمان‌های تقنینی نشان می‌دهد که وظیفۀ اساسی مجلس نماینده‌گان در بخش قانون‌گذاری از سوی حکومت نقض شده است.

مسئول بخش مشاهدات پارلمانی فیفا می‌افزاید، پارلمان کشور در سال دوم کاری دور هفدهم، ۳۲ سند تقنینی را بررسی کرده که از این میان ۵۰ درصد آن تأیید و ۵۰ درصد دیگر رد شده است. به گفتۀ او، از میان ۱۶ فرمان تقنینی رئیس‌جمهور غنی که به مجلس نماینده‌گان رسیده، تنها ۲ فرمان رأی تأیید گرفته است.

محمدنعیم اصغری، مسئول بنیاد انتخابات آزاد و عادلانۀ افغانستان نیز در این نشست می‌گوید، یافته‌های این نهاد نشان می‌دهد که سال دوم کاری دور هفدهم پارلمان مملو از چالش‌ها بوده؛ اما با آن‌هم دستاوردهای قابل توجه داشته است. به گفتۀ آقای اصغری، پارلمان به دلیل اعمال نفوذ و مداخلۀ حکومت در بخش قانون‌گذاری عمل‌کرد خوب نداشته است.

خواستیم دیدگاه ارگ ریاست‌جمهوری را نیز در این باره داشته باشیم؛ اما با تماس‌های پی‌هم موفق نشدیم.

بنیاد انتخابات آزاد و عادلانۀ افغانستان برای برچیدن ضعف‌ها و کاستی‌های پارلمان، احترام‌گذاشتن به اصل تفکیک قوا، ایجاد تصویر بهتر از پارلمان، کاهش کمیسیون‌های دایمی، سرعت در بررسی طرح‌های قوانین، گذار از سیاست‌زده‌گی، ایجاد مرکز تحقیقاتی پارلمانی، دقت در استفاده از سازوکارهای نظارتی، تقویت فعالیت‌ کمیسیون‌ها و تعامل مؤثر و سازنده با حکومت را پیشنهاد می‌کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: