بنیاد انتخابات آزاد و عادلانۀ افغانستان یا فیفا از کم‌رنگ‌بودن گفت‌وگوها دربارۀ اصلاحات انتخاباتی نگرانی می‌کند. مسئولان این نهاد می‌گویند، با پررنگ‌شدن بحث صلح در کشور، تمرکز حکومت روی موضوع‌های مربوط به انتخابات کاهش یافته است و کمیسیون‌های انتخاباتی نیز در این زمینه هیچ‌گونه ابتکار عملی را انجام نداده‌اند.

یوسف رشید، رئیس اجرایی فیفا می‌گوید، با به حاشیه‌کشیدن انتخابات و نبود راهکار درست برای به‌میان ‌آوردن اصلاحات انتخاباتی، دستاوردهای نظام جمهوری چندین سال گذشته از بین خواهد رفت.

او می‌گوید، عدم توجه حکومت به انتخابات نگرانی این‌که هیأت گفت‌وگوکنندۀ حکومت در گفت‌وگوهای صلح، از آن به عنوان یک ارزش و حق شهروندی دفاع نتواند را افزایش می‌دهد.

خواستیم در این باره دیدگاه ارگ ریاست‌جمهوری را نیز داشته باشیم، اما سخنگویان رئیس‌جمهور حاضر به پاسخ‌گویی نشدند.

داوودعلی نجفی، رئیس پیشین دبیرخانۀ کمیسیون مستقل انتخابات، بی‌توجهی حکومت برای به‌میان آوردن اصلاحات انتخاباتی را سیاسی می‌خواند. او می‌گوید که حکومت کنونی برخاسته از تقلب گستردۀ انتخاباتی‌ست و از همین‌رو سران حکومت قادر به ایجاد اصلاحات دربارۀ انتخابات نیستند.

نجفی می‌افزاید که پیشنهادهای بسیاری از سوی متخصصان داخلی و خارجی برای آوردن اصلاحات در انتخابات مطرح شده؛ اما تاکنون اصلاحات لازمی به وجود نیامده است.

بنیاد انتخابات آزاد و عادلانۀ افغانستان هم‌چنان از بی‌سرنوشتی انتخابات شوراهای ولایتی و پارلمانی ولایت غزنی نگرانی می‌کند و می‌گوید، با گذشت چندین سال تأخیر در انتخابات پارلمانی، هنوز هم برنامه‌ریزی مشخصی برای برگزاری این انتخابات وجود ندارد و در طرح بودجۀ سال ۱۴۰۰ نیز به آن پرداخته نشده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: