ادارۀ بازرس ویژۀ آمریکا برای بازسازی افغانستان یا سیگار، در گزارش تازه‌اش گفته است که از جمله عوامل فروپاشی نظام جمهوری اسلامی افغانستان یکی هم آموزش غیرمسلکی پولیس ملی افغانستان توسط خارجی‌ها بود.

در این گزارش آمده است که پولیس به‌جای تأمین امنیت مردم، امنیت مقام‌های حکومتی را تأمین می‌کرد و در عین حال به مردم ظلم می‌کرد و قانون را به‌طور درست در جامعه تطبیق نمی‌کرد. به همین دلیل بسیاری از مردم به‌جای پشتی‌بانی از نظام جمهوری اسلامی، از امارت اسلامی پشتی‌بانی کردند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در گزارش نوشته شده است: «تشکیلات پولیس ضعیف بود و جامعۀ جهانی در جریان کار با پولیس اشتباه شوروی پیشین را تکرار کرد.» با این حال، آگاهان مسائل نظامی می‌گویند که عامل سقوط نظام پیشین خود جامعۀ جهانی بود؛ زیرا آنان در روند آموزش پولیس ملی افغانستان مرتکب اشتباه‌های بسیاری شدند.

ایگل سلیمان‌خیل، آگاه مسائل نظامی و از ژنرال‌های پیشین پولیس، گزارش سیگار را واقعی می‌خواند و می‌گوید که آمریکا و جامعۀ جهانی نیز مانند اتحاد شوروی پیشین با آوردن تغییرات در رده‌های پولیس، آموزش و تشکیلات آنان، سبب ناتوانی پولیس در اجرای قانون شدند.

او می‌افزاید که پولیس باید به درستی و براساس نیاز آموزش داده می‌شد، اما خارجی‌ها تنها آنان را مصروف نگه‌ داشتند و آموزش مسلکی به آنان ندادند و مهم‌ترین مشکل کاهش تشکیلات پولیس بود که خیلی تأثیر منفی داشت.

آقای سلیمان‌خیل می‌گوید‌: «آمریکایی‌ها پولیس را از مسیر اصلی فعالیت‌شان خارج کردند، وظیفۀ اصلی پولیس اجرای قانون است. آنان نیز مانند روس‌ها اکثریت پولیس را نظامی کردند که این امر وظیفۀ پولیس را با مشکل روبه‌رو کرد، قانون اجرایی نشد و ناامنی افزایش یافت.»

عبدالغفار گردیزی، دیگر آگاه مسائل نظامی، نیز می‌گوید که عامل‌های سقوط دولت پیشین بسیار است؛ اما خارجی‌ها در سقوط آن نقش مهم داشتند. به گفتۀ او، آمریکا و متحدانش زیرساخت‌های ملی کشور را به درستی بازسازی نکردند، فساد را ترویج کردند و در کنار آن خارجی‌هایی که نیروهای امنیتی را آموزش می‌دادند، خودشان افراد حرفه‌یی نبودند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

او می‌افزاید سیگار آن‌زمان که مشکل موجود بود، باید صدا بلند می‌کرد. او می‌گوید: «اگر سیگار آن‌قدر صادق است که نواقص آمریکا را برملا می‌کند، چرا این کار را همان‌ وقت نکرد؟»

گفتنی‌ست ادارۀ بازرس ویژۀ آمریکا برای بازسازی افغانستان مدتی‌ست که علل فروپاشی نظام پیشین افغانستان را بررسی می‌کند و در آخرین گزارش خود اتهام‌های دزدیدن پول توسط محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور پیشین افغانستان را رد کرده و گفته که در این زمینه مدرکی به‌دست نیاورده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: