نماینده‌گان اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری، اتحادیه‌های پیشه‌وران، پزشکان، صرافان، عالمان دین و شمار دیگری از قشرهای گونه‌گون هرات امروز (دوشنبه، ششم دلو/بهمن) در شورای ولایتی این ولایت گردهم آمدند و در یک نشست اعتراضی از افزایش آدم‌ربایی‌ها، ترورها و دزدی‌های مسلحانه در مرکز این ولایت انتقاد کردند.

کامران علی‌زایی، رئیس شورای ولایتی هرات فرمانده پولیس این ولایت را در تأمین امنیت به بی‌کفایتی متهم می‌کند و به حکومت هشدار می‌دهد که اگر تا سه‌شنبۀ هفتۀ آینده فرمانده پولیس برکنار نشود و برای بهبود وضعیت امنیتی اقدام بنیادی صورت نگیرد، باشنده‌گان این ولایت دست به اعتراض عمومی خواهند زد و اجازۀ کار را به فرمانده پولیس نخواهند داد.

کامران علی‌زایی، رئیس شورای ولایتی هرات

رئیس شورای ولایتی هرات فرمانده پولیس این ولایت و برخی دیگر از مقام‌های مرکزی را به فروش حوزه‌های امنیتی هرات به بی‌کفایتی و هم‌دستی با هراس‌افگنان متهم می‌کند.

یونس قاضی‌زاده، رئیس اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری هرات نیز از وضعیت بد امنیتی این ولایت به شدت ابراز نگرانی می‌کند و می‌گوید، در سال روان بیش‌تر سرمایه‌گذاران به دلیل افزایش آدم‌ربایی، ترورها و دزدی‌های مسلحانه سرمایه‌های‌شان را از این ولایت بیرون کرده‌اند.

عبیدالله یاری، معاون اتاق پیشه‌وران زون غرب در هرات می‌گوید که دکان‌داران از طرف شب و روز امنیت ندارند و اگر تا سه‌شنبۀ هفتۀ آینده اقدام بنیادی برای بهبود وضعیت امنیتی روی دست گرفته نشود، تمام دکان‌داران دست به اعتصاب عمومی خواهند زد.

بهاءالدین رحیمی، رئیس اتحادیۀ صرافان هرات نیز با ابراز نگرانی از افزایش آدم‌ربایی‌ها می‌گوید که از آغاز سال روان تاکنون ۱۵ تن از صرافان در این ولایت ربوده شده‌اند. به گفتۀ او، از این میان ۳ تن از سوی نیروهای امنیتی و ۱۲ تن دیگر با پرداخت پول هنگفت رها شده‌اند. آقای رحیمی می‌افزاید که هم‌اکنون هم دو تن از صرافان در چنگ آدم‌ربایان‌اند.

اعتراض‌کننده‌گان از قشرهای گونه‌گون هرات

نثاراحمد مصدق، رئیس اتحادیۀ پزشکان هرات افزایش آدم‌ربایی‌های ام‌سال را کم‌پیشینه می‌داند و می‌گوید که از آغاز ام‌سال تاکنون ۷۰ مورد آدم‌ربایی و ترور در این ولایت صورت گرفته است و روزانه ده‌ها مورد دزدی موتر، موترسایکل و گوشی/موبایل در شهر هرات صورت می‌گیرد.

آقای مصدق شماری از نیروهای امنیتی را به هم‌دستی با مجرمان متهم می‌کند و هشدار می‌دهد، اگر به وضعیت امنیتی هرات توجه جدی نشود، حدود یک‌هزار تن از پزشکان، این ولایت را ترک خواهند کرد.

حمیدالله خادم، رئیس اتاق صنایع و معادن هرات به این باور است که برخی حلقات برنامه‌های بزرگی برای فرار سرمایه‌ها از هرات روی دست دارند که باید حکومت جلو آن را بگیرد.

برخی از اعضای مجلس نماینده‌گان نیز در نشست عمومی امروز این مجلس، والی هرات و مقام‌های امنیتی این ولایت را به کم‌کاری متهم کردند و مدعی شدند که در هرات ده‌ها گروه تروریستی فعالیت می‌کنند که برخی از گروه‌ها از سوی ایران پشتی‌بانی می‌شوند. سلطان‌داوود سلطان، فرمانده پولیس هرات برخی موارد آدم‌ربایی در این ولایت را تأیید می‌کند، اما می‌گوید که ناامنی‌ها نه‌تنها در هرات؛ بل در سراسر کشور افزایش یافته است.

فرمانده پولیس هرات می‌افزاید، شورای ولایتی و برخی از نماینده‌گان مردم این ولایت در مجلس به‌خاطر این‌که خواسته‌های غیرقانونی‌شان از سوی پولیس برآورده نشده است، سروصدا بلند کرده‌اند.

آقای سلطان هم‌چنان می‌گوید که در هفته‌های پسین بیش از ۱۵ آدم‌ربا و ده‌ها تن از دزدان مسلح در هرات از سوی پولیس بازداشت شده و چند تن از ربوده‌شده‌ها از چنگ آنان رها شده‌اند.

ادارۀ محلی هرات در مورد ضرب‌الاجل شورای ولایتی و قشرهای گونه‌گون این ولایت ابراز نظر نمی‌کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: