امرالله صالح، معاون نخست رئیس‌جمهور پیشین افغانستان، به تازه‌گی در گفت‌وگو با «استیون سکر» از بخش «هاردتاک» بی‌بی‌سی جهانی گفته است که اگر امارت اسلامی برگزاری رفراندوم را بپذیرد، مشروعیتش را می‌پذیرد و آمادۀ پایان‌دادن به مقاومت مسلحانه است.

معاون نخست رئیس‌جمهور پیشین در این گفت‌وگو تأکید کرده است که غرب باید کمک کند تا یک دولت مشروع در افغانستان ایجاد شود.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

امرالله صالح گفته است: «ما آمادۀ پایان‌دادن به مقاومت مسلحانه هستیم، به شرط این‌که مکانیزمی برای یک رفراندوم ایجاد شود. اگر امارت اسلامی برنده شد، مسلماً ما مشروعیت‌ آن‌ها را می‌پذیریم.» او اما افزوده به نظامی که از مسیر «توطئه» به قدرت رسیده است، تسلیم نخواهد شد.

معاون نخست رئیس‌جمهور پیشین با اشاره به یک‌ساله‌گی روی‌کارآمدن حکومت امارت اسلامی گفته است: «برای امارت اسلامی یک سال گذشته نه‌تنها یک سال ناکامی بوده، بل‌که چهرۀ واقعی آن‌ها را به مردم افغانستان نشان داده است؛ مردمی که برای‌شان فاجعه و قحطی آورده و زنان را به عقب رانده‌اند.‌»

آقای صالح افزوده است: «در برابر امارت اسلامی مقاومت را شکل دادیم، تسلیم نشدیم، محاصره نشدیم، قرائت خود را تغییر ندادیم و ما هنوز در حال جنگ هستیم.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

مقام‌های امارت اسلامی هنوز به این سخنان آقای صالح واکنشی نشان نداده‌اند.

آقای صالح پس از به روی‌کارآمدن امارت اسلامی به پنجشیر رفت و با احمد مسعود، جبهۀ مقاومت علیه امارت اسلامی را ایجاد کردند. او یک ماه بعد، پس از سقوط پنجشیر، بنا به گزارش‎‌ها به تاجیکستان رفته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: