یافته‌های سلام‌وطندار نشان می‌دهد که در هفت ماه پسین، تنها در ایستگاه‌های سه ساحۀ شهر کابل نزدیک به ۴۵ میلیون افغانی از راننده‌گان موترهای شهری اخاذی شده است.

سلام‌وطندار ایستگاه‌های ساحه‌های سرای شمالی، کوته‌ سنگی و سینمای پامیر شهر کابل را به‌عنوان نمونه برای پی‌گیری این موضوع انتخاب کرده است و یافته‌های به‌دست‌آمده نشان می‌دهد که تنها از ایستگاه‌های این سه ساحه ۴۴ میلیون و ۶۸۸ هزار افغانی از راننده‌گان اخاذی شده است.

شماری از راننده‌گان در این ایستگاه‌ها به سلام‌وطندار می‌گویند که روزانه ۷ تا ۱۰ نوبت مسافران را انتقال می‌دهند و در هر نوبت رفت‌وآمد، موترهای نوع کرولا (شخصی و تاکسی) مکلف به پرداخت ۱۰ افغانی و موترهای نوع فلانکوچ، مرسیدیز و آستانه مکلف به پرداخت ۲۰ افغانی هستند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

براساس معلومات ریاست تنظیم ترانسپورت عامۀ وزارت ترانسپورت و هوانوردی ملکی، در ایستگاه‌های پروژۀ جدید، هدۀ مزار، میدان‌هوایی، پنج‌صد فامیلی که مربوط ساحۀ سرای شمالی می‌شوند ۲۵۸ موتر نوع فلانکوچ، مرسیدیز و آستانه در این ریاست ثبت‌اند.

هم‌چنان شمار موترها در ایستگاه‌های واصل‌آباد پایین، واصل‌آباد بالا، چهل‌ستون و ایستگاه چهارقلعۀ وزیرآباد که مربوط ساحۀ سینمای پامیر اند، ۱۷۴ موتر و نیز شمار موترها در ایستگاه‌های سرای شمالی، چهارراهی قمبر، دشت‌برچی و سینمای پامیر که مربوط ساحۀ کوته سنگی می‌شوند، به ۲۳۳ موتر می‌رسد.

از سوی دیگر، مسئولان این ریاست با ارائۀ آمار تخمینی به سلام‌وطندار می‌گویند که شمار موترهای راجسترناشده نزد آنان دو برابر موترهای راجسترشده است. بیش‌تر موترهای راجسترناشده نزد این ریاست، نوع کرولا (تاکسی و شخصی) و موترهای راجسترشده نیز نوع مرسیدیز، فلانکوچ و آستانه‌اند.

سلام‌وطندار براساس اطلاعات وزارت ترانسپورت و هوانوردی و مقایسۀ آن با اطلاعات دریافت‌شده از راننده‌گان، دریافته است که روزانه بیش از ۱۰۰ هزار افغانی تنها از موترهای راجسترشده نزد وزارت ترانسپورت که در این سه ساحه شمار آن به ۶۶۵ می‌رسد، اخاذی می‌شود. در عین حال، میزان پول اخاذی‌شده از موترهای راجسترناشده نزد وزارت ترانسپورت و هوانوردی که براساس تخمین مسئولان این وزارت شمار آن به ۱۳۳۰ موتر می‌رسد، نیز روزانه بیش از ۱۰۰ هزار افغانی می‌شود.

جدول ساحه‌ها، ایستگاه‌ها… و مقدار مجموعی پول اخاذی‌شده در هفت ماه

با این حال، یافته‌های سلام‌وطندار نشان می‌دهد که مجموع پول اخاذی‌شده در مدت هفت ماه پسین، از راننده‌گان در سه ساحه نزدیک به ۴۵ میلیون افغانی است که از سرنوشت این پول‌ها خبری نیست.

شماری از راننده‌گان در گفت‌وگو با سلام‌وطندار می‌گویند که این افراد خود را وابسته به امارت اسلامی عنوان می‌کنند و مقدار پول تعیین‌شده را به‌زور اخذ می‌کنند.

احمدالله، یک تن از راننده‌گان می‌گوید: «حالی همین دو نفر یا سه نفر شیشتن، فوراً ده ده روپیه می‌گیرند و ما نمی‌فهمیم که به کجا این پول‌ها ره می‌برند. به ما می‌گویند که از حوزه معرفی شدیم، اما اسناد چیزی ندارند که ما بفهمیم این‌ها از حوزه هستند یا از طریق دولت یا امارت اسلامی هستند، این گپ‌ها نیست.»

غلام سخی، یکی دیگر از راننده‌گان نیز می‌گوید: «وله ما خو راضی نیستیم، همین جا استند که ما پول ندهیم می‌زنند تایر ما را پنچر می‌کنند، به زور پیسه را می‌گیرند.»

اما حوزه‌های مربوطۀ امنیتی وابسته‌گی این افراد را به این نهادها رد می‌کنند و می‌گویند که حوزه‌ها هیچ ارتباطی با این افراد ندارند.

ضیالحق مشعل، معاون اداری حوزۀ سوم امنیتی شهر کابل، می‌گوید که این پول‌ها از سوی ناحیۀ مربوطه گرفته می‌شود، اما قدرت‌الله امین، رئیس ناحیۀ سوم، به سلام‌وطندار این موضوع را رد می‌کند و آن را کار افراد خودسر می‌خواند.

در همین حال، حاجی عاتف، معاون اداری حوزۀ هفدهم امنیتی شهر کابل، از وجود این افراد اظهار بی‌خبری می‌کند و می‌گوید در صورتی که چنین افرادی وجود داشته باشند، آنان برای بازداشت‌شان اقدام‌ خواهند کرد.

هم‌چنان صدیق‌الله منصور مجاهد، آمر حوزۀ اول امنیتی شهر کابل، با آن‌که می‌گوید این افراد متعلق به آنان نیستند، اما می‌پذیرد که در شماری از این ایستگاه‌ها اخاذی می‌شود. او مسئولیت بررسی و جلوگیری از این اقدام را به وزارت ترانسپورت ارجاع می‌کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

با این همه، امام‌الدین احمدی، سخنگوی وزارت ترانسپورت و هوانوردی ملکی، اخاذی از راننده‌گان را در شماری از ایستگاه‌های شهر کابل تأیید می‌کند و می‌گوید که ممکن است این افراد از سوی بعضی نهادها به‌طور موقت یا هم غیرقانونی معرفی شده باشد. سخنگوی وزارت ترانسپورت اما تأکید می‌کند که این وزارت هیچ فردی را در ایستگاه‌های شهر کابل تعیین نکرده است.

تلاش کردیم پاسخ فرماندهی امنیۀ کابل را نیز در پیوند به این اخاذی‌ها داشته باشیم؛ اما مسئولان این فرماندهی به تماس‌های مکرر ما پاسخ ارائه نکردند.

لازم به یادآوری‌ست که در شهر پرجمعیت کابل صدها ایستگاه و هزاران موتر مسافربری شهری وجود دارد که از آنان اخاذی می‌شود و ممکن است رقم اخاذی چندین برابر یافته‌های سلام‌وطندار از تنها سه ساحۀ یادشده باشد.

این در حالی‌ست که مبارزه با فساد و جلوگیری از اخاذی از شعارهای امارت اسلامی‌ است که هم‌واره مسئولان حکومت سرپرست ادعای به صفررساندن آن را دارند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: