ریچارد بنت، گزارش‌گر ویژه‌ی حقوق بشر سازمان ملل متحد برای افغانستان، پس از بازگشت از افغانستان نخستین گزارش خود را چهارشنبه‌شب، ۴ عقرب، در نشست عمومی سازمان ملل متحد ارائه کرد.

بر اساس گزارش گزارش‌گر ویژه‌ی حقوق بشر سازمان ملل متحد، افغانستان بدترین کشور برای زنان و دختران است. او گفته که امارت اسلامی در محافظت از اقلیت‌ها نیز ناکام بوده است.

ریچارد بنت، افزوده است که نیروهای امارت اسلامی، اسیران جنگی را در پنجشیر به گونه‌ی غیرقانونی به قتل رسانده اند.

او گفته است: «از دیدگاه حقوق بشری، وضعیت به سوی بدترشدن روان است. به صورت مشخص، افغانستان تقریباً بدترین کشور جهان برای زنان و دختران است.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

از سویی هم، آگاهان مسائل سیاسی می‌گویند که گزارش‌گر ویژه‌ی حقوق بشر سازمان ملل متحد، موارد نقض حقوق بشری در افغانستان را، برجسته کرده است و امارت اسلامی باید اصلاحات به میان آورد.

آنان از سازمان‌های بیرونی نیز می‌خواهند که در هنگام تهیه‌ی این گونه گزارش‌ها، بیش‌تر با مردم در تماس باشند.

طارق فرهادی، آگاه مسائل سیاسی، به سلام‌وطندار می‌گوید: «گزارش‌گر ویژه‌ی سازمان ملل متحد، نتیجه‌ی مشروط ناکامی همین حکومت را برملا کرده و موارد نقض حقوق بشر را برجسته کرده است و بهتر است که امارت اسلامی اصلاحات را به میان بیاورد.»

سلیم پیگیر، دیگر آگاه مسائل سیاسی، نیز به سلام‌وطندار می‌گوید: «ریچارد بنت وقتی به کابل آمد، با مردم عام افغانستان صحبت نکرد؛ بل که با مقام‌های امارت اسلامی نشست‌وبرخاست داشت و بهتر می‌شد که در بین مردم می‌رفت و گزارش خود را تهیه می‌کرد.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

این در حالی است که وزارت امور خارجه روز گذشته با پخش اعلامیه‌ای گفته است که نباید از آزادی که امارت اسلامی به سازمان‌های بیرونی برای تهیه‌ی گزارش داده، استفاده‌ی نادرست شود.

با این حال، بلال کریمی، از معاونان سخن‌گوی امارت اسلامی، می‌گوید که اشخاص و نهادهای خارجی باید اصول تحقیق را در نظر بگیرند.

او می‌افزاید: «امارت اسلامی هر گونه تسهیلات لازم را برای بررسی بی‌طرفانه و دریافت حقایق به اشخاص و نهادها فراهم می‌کند. نهادها هم در تهیه‌ی گزارش‌ها و اظهاراتی که صورت می‌گیرد، باید به شیوه‌ی علمی، دقیق، سنجیده‌شده و بر اساس اسناد، گزارش‌های شان را تهیه کنند.»

گفتنی است که سلام‌وطندار به تازگی گزارشی را منتشر کرده است که بر اساس آن شماری از باشندگان پنجشیر، از نقض ارزش‌های حقوق بشری از سوی نیروهای امارت اسلامی در این ولایت شکایت دارند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: