ریچارد بنت، گزارش‌گر ویژۀ سازمان ملل متحد برای وضعیت حقوق بشر افغانستان، پس از سفر ده روزه‌اش به این کشور، امروز (پنج‌شنبه، پنجم جوزا) در یک نشست خبری حضور یافت. او که در جریان سفرش به شماری از ولایت‌ها نیز رفته است، وضعیت بشری در افغانستان را شدیداً نگران‌کننده می‌خواند.

گزارش‌گر ویژۀ سازمان ملل می‌گوید که زنان افغانستان در حال حذف‌شدن از جامعه‌اند. او می‌افزاید که بسته‌ماندن مکتب‌ها به‌روی دختران بالاتر از صنف ششم و وضع محدودیت‌ها بر گشت‌وگذار، پوشش و اشتغال زنان نگران‌کننده ‌است. او هم‌چنان از بحران اقتصادی افغانستان و افزایش فقر در این کشور ابراز نگرانی می‌کند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

قتل‌های هدفمند، تلفات غیرنظامیان در شماری از ولایت‌های افغانستان، بازداشت و شکنجۀ نیروهای حکومت پیشین، خبرنگاران، قاضیان و فعالان جامعۀ مدنی، حمله‌های مرگ‌بار به‌ویژه بر هزاره‌ها، از مواردی‌اند که ریچارد بنت آن را از روی‌دادهای ضد بشری در افغانستان‌ عنوان می‌کند.

گزارش‌گر ویژۀ سازمان ملل امارت اسلامی را در تأمین حقوق بشری ناکام می‌خواند و  از حکومت سرپرست می‌خواهد که تعهدات خود را عملی کند. او از جامعۀ جهانی نیز خواهان تداوم کمک‌های اقتصادی به مردم افغانستان است.

اما مسئولان امارت اسلامی می‌گویند که وضعیت بشری در افغانستان قابل اطمینان است. انعام‌الله سمنگانی، از معاونان سخنگوی امارت اسلامی، در گفت‌وگو با سلام‌وطندار می‌گوید که حکومت سرپرست مسائل مهم حقوق بشری را حل کرده است و شماری از موارد از جمله آموزش دختران به‌زودی حل خواهد شد.

معاون سخنگوی امارت اسلامی گفته‌های گزارش‌گر ویژۀ سازمان ملل را خلاف واقعیت‌ها می‌داند و تأکید می‌کند که گزارش‌ها از وضعیت حقوق بشری در افغانستان باید بر مبنای واقعیت باشد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ریچارد بنت را در ماه حمل سال جاری به‌عنوان گزارش‌گر ویژه برای نظارت و مستندسازی مسائل نقض حقوق بشری در افغانستان پس از روی‌کارآمدن امارت اسلامی، گماشت. این نخستین سفر او به‌عنوان گزارش‌گر سازمان ملل به افغانستان بود که با شماری از مقام‌های امارت اسلامی نیز دیدار کرد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: