شماری از پایتخت‌نشیان با شکایت از افزایش روزافزون بهای مواد خوراکی به ویژه آرد در بازارهای شهر کابل، می‌گویند که توان فراهم‌کردن نیازهای خوراکی خانواده‌های شان را از دست داده اند.

حلیم، باشنده‌ی تایمنی شهر کابل، می‌گوید که با بلند‌رفتن بهای مواد خوراکی، به سختی نیازهای خوراکی خانواده‌ی هشت‌نفره‌اش را تأمین می‌کند. «قیمت‌ها خیلی بلند رفته است. روزانه که خیلی زیاد کار کنم ۱۰۰ افغانی می‌شود؛ این پول را چه بخرم؟ آرد، بوره، چای یا دیگر مشکلات را رفع کنم؛ از این ۱۰۰ افغانی چه جور می‌شود؟»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

باشندگان شهر کابل، از مسئولان می‌خواهند که با درنظرگرفتن وضعیت اقتصادی مردم، بهای مواد خوراکی را در بازارهای پایتخت کنترل کنند.

صبور، باشنده‌ی کارته‌ی پروان شهر کابل، می‌گوید: «مردم با مشکلات دست‌وپنجه نرم می‌کنند. حکومت باید نرخ‌ها را کنترل کند و جلو افزایش قیمت‌ها را بگیرد؛ چون کاروبار نیست و مردم با مشکل روبه‌رو اند.»

از سویی هم شماری از دکان‌دارن در شهر کابل، می‌گویند که از چندی به این سو، بهای مواد اولیه‌ی خوراکی به ویژه آرد در حال افزایش است.

کریم، دکان‌دار در مکروریان کهنه‌ی شهر کابل، می‌گوید: «امروز یک بوری آرد ۱۹۰۰ افغانی است. سابق ۱۶۵۰ افغانی بود و حالا ۱۹۰۰ شده؛ بل آن هم موجود است که یک تُن آرد ۴۵۵ دالر شده؛ در حالی که در گذشته ۳۶۰ دالر بود. بوره هم قیمت شده است.»

مسئولان در اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان، می‌گویند که تلاش دارند با وارد‌کردن کالا از مسیرهای بدیل شاه‌راه سالنگ، بهای مواد اولیه در بازارهای پایتخت را کاهش بدهند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

خان‌جان الکوزی، معاون اتاق تجارت ‌و سرمایه‌گذاری افغانستان، به سلام‌وطندار می‌گوید: «وقتی ما از هرات و تورغندی مواد را به کابل می‌آوریم، اضافه از ۱۲ صد کیلومتر را طی می‌کنیم و روزها طول می‌کشد. مشکلاتی که در ماهی‌پر پیدا شد، این موضوعات روی نرخ بازار تأثیر می‌گذارد. حالا آرد از راه ایران هم منتقل می‌شود و از راه شیبر هم موترهای خرد، آرد می‌آورد. امیدوارم نرخ بیش‌تر از این بلند نرود و تلاش می‌کنیم که نرخ‌ها را کاهش دهیم.»

باشندگان کابل، در حالی از دشواری در فراهم‌کردن نیازهای غذایی شان شکایت دارند که بهای مواد خوراکی به ویژه آرد در بازارهای پایتخت افزایش یافته چنان که پس از بسته‌شدن شاه‌راه سالنگ، یک بوری آرد ۳۰۰ افغانی و در یک هفته‌ی گذشته ۱۰۰ افغانی افزایش یافته است.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: