پس از بسته‌شدن گذرگاه مرزی تورخم و شاه‌راه سالنگ به روی رفت‌وآمد، بهای مواد خوراکی چون آرد، روغن مایع و شکر در بازار تهیه‌ی مسکن شهر کابل، بزرگ‌ترین بازار فروش مواد خوراکی در پایتخت، از ۵۰ تا ۲۰۰ افغانی افزایش یافته است.

شماری از فروشندگان مواد خوراکی، می‌گویند که پس از بسته‌شدن شاه‌راه سالنگ و ادامه‌ی بسته‌ماندن گذرگاه تورخم، بهای برخی مواد خوراکی در مقایسه با هفته‌ی گذشته افزایش یافته است.

عبدالرزاق و عبدالباری، فروشندگان مواد خوراکی در تهیه‌ی مسکن شهر کابل، می‌گویند که در بهای یک تُن آرد در حدود ۳۰ دالر تغییر آمده و بهای یک بوری آن از یک هزار و ۵۰۰ افغانی به یک هزار و ۷۰۰ افغانی در یک هفته‌ی پسین افزایش یافته است.

عبدالرزاق، می‌افزاید: «سالنگ بند است. وقتی از راه شیبر اول باربری زیاد صورت نمی‌گیرد، اگر صورت گیرد هم کرایه زیاد می‌شود. به همین خاطر بلند می‌رود. همین‌ اکنون یک تُن آرد نزدیک به ۵۰ دالر تمام می‌شود.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

عبدالباری، نیز می‌‌افزاید: «بوره/شکر قیمت شده است. یک سیر بوره هفته‌ی گذشته ۴۸۰ افغانی بود؛ اما حالا ۵۵۰ افغانی شده است؛ چون از پاکستان می‌آید و مسیر تورخم در چند روز گذشته بسته است.»

بهای مواد سوختی مانند تیل و گاز مایع، نیز در چند روز گذشته در شهر کابل افزایش یافته است. شماری از گازفروشان و تیل‌فروشان در شهر کابل، می‌گویند که در چند روز گذشته بهای یک لیتر تیل بیش از هفت افغانی و بهای یک کیلوگرام گاز مایع نیز تا پنج افغانی افزایش یافته است.

خان‌علی، گاز‌فروش در چهارراه تایمنی شهر کابل، می‌گوید: «در بهای گاز کیلوی پنج افغانی تغییر آمده است. در هفته‌ی گذشته، ما یک کیلوگرام گاز را ۵۵ افغانی می‌فروختیم؛ اما در چند روز گذشته ۶۰ افغانی می‌فروشیم؛ چون مسیر بند است و احتمال دارد باز هم بلند برود.»

رامین، تیل‌فروش در چهارراه تایمنی شهر کابل، نیز می‌گوید: «یک لیتر تیل پترول امروز ۶۴ افغانی است و دیزل هم ۶۴ افغانی است. در چند روز گذشته تیل پترول شش افغانی و تیل دیزل سه افغانی تغییر کرده؛ چون راه هم بند است و نرخ تیل در بازار جهانی نیز بلند است.»

شماری از باشندگان شهر کابل، با ابراز نگرانی از افزایش روز‌به‌روز بهای برخی مواد خوراکی و سوختی، از حکومت سرپرست امارت اسلامی می‌خواهند که بهای این مواد را در بازارهای پایتخت کنترل و از بی‌ثباتی بازار پیش‌گیری کند.

هاشم، باشنده‌ی منطقه‌ی «کلوله‌پشته‌»ی شهر کابل، می‌گوید: «کابل به گونه‌ای است که با کمی تغییرات قیمت‌ها بلند می‌رود، مردم غریب و بی‌چاره اند، سخت است. من امروز یک بوری آرد را ۱۷۰۰ افغانی خریدم، یک آدم روز ۱۰۰ یا ۲۰۰ افغانی کار می‌کند، با این پول چه رقم پوره کند.»

در همین حال، آخوندزاده عبدالسلام جواد، سخن‌گوی وزارت صنعت‌وتجارت، به سلام‌وطندار می‌گوید که گفت‌‌وگوها با مقام‌های پاکستانی برای بازگشایی گذرگاه تورخم ادامه دارد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

او می‌‌افزاید: «گذرگاه تورخم برای تجارت مسدود است. امارت اسلامی و وزارت صنعت‌وتجارت مسئله را به صورت جدی پی‌گیری کرده و با مسئول پاکستان در حال مذاکره است تا مشکل پیش‌آمده هرچه عاجل حل شود.»

با این حال، مسئولان در شهرداری کابل، می‌گویند که پس از بررسی اوضاع بازار برای فروش مواد خوراکی، نرخ‌نامه تعیین و از بی‌ثباتی بازار جلو‌گیری می‌کنند.

نعمت‌الله بارکزی، سخن‌گوی شهرداری کابل، به سلام‌‌وطندار می‌گوید:
«ما تمام عناصری که بر نرخ‌نامه تأثیرگذار است را بررسی و بعد نرخ‌نامه توزیع می‌کنیم. وقتی نرخ‌نامه توزیع شد، لازم‌الاجرا است و اگر کسی خودسرانه مواد خوراکه را بفروشد، با او برخورد جدی می‌شود از تعهد گرفته تا معرفی به نهادهای عدلی.»

این در حالی است که روز یک‌شنبه‌ی همین هفته، شاه‌راه سالنگ که بیش از ۵۰ درصد کالاهای مصرفی کابل از طریق این شاه‌راه انتقال می‌یابد، تا مدت نامعلومی بسته و گذرگاه تورخم نیز از چهارشنبه‌ی گذشته پس از ‌درگیری میان نیروهای امارت اسلامی و مرزبانان پاکستانی، بسته شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: