مسئولان در وزارت فواید عامه، می‌گویند که شاه‌راه سالنگ، از امروز (یک‌شنبه، ۱۹ سنبله) به روی هر گونه رفت‌وآمد بسته شد. آن‌ها می‌افزایند که این شاه‌راه، تا پایان کار بازسازی آن بسته خواهد ماند.

محمداشرف حق‌شناس، سخن‌گوی وزارت فواید عامه، می‌گوید که مسیر پنجشیر-دوشی-بامیان، به عنوان راه بدیل برای رفت‌وآمد انتخاب شده است. او به سلام‌وطندار می‌گوید: «امروز یک‌شنبه، ۱۹ سنبله الی تکمیل‌شدن کارهای شاه‌راه سالنگ به روی تمام انواع ترافیک مسدود می‌باشد. بدیلش به خاطر وسایط خرد مسیر پنجشیر و هم مسیر دوشی-بامیان است.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

در همین حال، مسئولان اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان، می‌گویند که پیش از این، ۵۰ درصد کالاهای تجارتی از شاه‌راه سالنگ به پایتخت منتقل می‌شد که اکنون به دلیل بسته‌شدن این شاه‌راه، بهای مواد خوراکی در شهر کابل افزایش می‌یابد.

خان‌جان الکوزی، عضو هیئت رهبری اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان، می‌گوید که تلاش‌ها برای کنترل بهای مواد خوراکی در بازارهای پایتخت جریان دارد. او می‌افزاید: «ما کوشش می‌کنیم که مصرف زیاد نشود. طبیعی است که تاجران به زیان اموال خود را به فروش نمی‌رسانند و بهای مواد خوراکی افزایش می‌یابد.»

آگاهان مسائل اقتصادی، می‌گویند که بسته‌شدن شاه‌راه سالنگ، پیامدهای اقتصادی زیادی به شهروندان دارد.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

عبدالولی هژیر، آگاه مسائل اقتصادی، می‌گوید که با بسته‌شدن شاه‌راه سالنگ، کرایه‌ی موترهای مسافربری و باربری دو برابر خواهد شد. او می‌افزاید: «اگر شاه‌راه سالنگ مسدود میشه تأثیر منفی بالای تجارت و فعالیت‌های اقتصادی به بار می‌آورد. کرایه‌ی این راه بالای قیمت تمام‌شده‌ی کالاها، اضافه می‌کند که آن را مجبور است که مصرف‌کنندگان یا عموم مردم بپردازند.»

شاه‌راه سالنگ، یکی از مهم‌ترین شاه‌راه‌های کشور است که نُه ولایت شمالی را به پایتخت وصل می‌کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: