باشندگان مناطق دوردست زابل، می‌گویند که با فرارسیدن زمستان، دست‌رسی شان به خدمات صحی قطع می‌شود. زابل در جنوب افغانستان، از ولایت‌هایی است که همه‌ساله هم‌زمان با فرارسیدن زمستان و آغاز برف‌باری‌ها، راه‌های ارتباطی بیش‌تر ولسوالی‌های آن با شهر قلات، مرکز این ولایت بسته می‌شود.

محمدنبی، باشنده‌ی ولسوالی شاه‌جوی زابل، می‌گوید: «هر کدام از مرکزهای صحی اطراف ما، سه ساعت فاصله دارد. در زمستان که باران و برف می‌بارد، زنان در هنگام ولادت با فرزندان شان جان می‌دهند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

اخترمحمد، دیگر باشنده‌ی ولسوالی شاه‌جوی، نیز می‌گوید: «امید ما از امارت اسلامی این است که برای ما درمان‌گاه بسازد؛ زیرا این جا در زمستان همه راه‌ها به دلیل بارش برف و باران، بسته می‌شود.»

با این حال، مسئولان در ریاست صحت عامه‌ی زابل، از آغاز تلاش‌ها برای ارائه‌ی خدمات صحی به باشندگان بخش‌های دوردست این ولایت، خبر می‌دهند.

عبدالحکیم حکیمی، رییس صحت عامه‌ی زابل، می‌گوید: «ما در این مورد یک نشست فوری برگزار کردیم و در تلاش هستیم تا از تمام راه‌های ممکن به مشکلات صحی شهروندان تا حد امکان رسیدگی کنیم.»

در همین حال، احمد احمدی، رییس فواید عامه‌ی زابل نیز، با پذیرش مشکل بسته‌شدن راه‌های ارتباطی ولسوالی‌های این ولایت با شهر قلات، می‌گوید که تلاش‌ها برای حل این مشکل جریان دارد.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

او می‌افزاید: «این مشکلات نه تنها در زمستان، بل گاهی در تابستان نیز وجود دارد. ما چندین نشست فوری برگزار و پیشنهادهایی نیز به مرکز ارائه کرده‌ایم. مسیر ۱۰ ولسوالی از ۱۲ ولسوالی این ولایت، به دلیل بارش برف و باران، با مشکل مواجه می‌شود و ریاست فواید عامه‌ی این ولایت نیز، با کم‌بود ماشین‌آلات مواجه است.»

باشندگان زابل در حالی از دست‌رسی‌نداشتن به خدمات صحی در زمستان‌ شکایت دارند که بیماری‌های فصلی و شماری از بیماری‌های ناشناخته‌ی دیگر، بارها از آن‌ها قربانی گرفته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: