به دنبال سردشدن کم‌پیشینه‌ی هوا در کشور، دست‌رسی شهروندان در کابل و شماری از ولایت‌ها به آب آشامیدنی، قطع یا محدود شده است.

وارث شینواری، باشنده‌ی کابل، می‌گوید که از چند روز به این سو، به آب آشامیدنی دست‌رسی ندارند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

او می‌افزاید: «نل را یخ زده و دمای هوا در کابل منفی ۱۳ درجه است. آب در نل‌ها مانده و یخ زده است. ما مجبور هستیم که آب را خریداری کنیم؛ با وجودی که وضعیت اقتصادی ما خراب است.»

اجمل شیرزاد، دیگر باشنده‌ی کابل، نیز می‌گوید: «هوا بیش‌تر یخ شده، نل‌ها و ذخیره‌ها و نل‌های آب‌بازک را یخ زده است. به خاطری که آب آشامیدنی نداریم، مجبور هستیم آب معدنی بخریم.»

با این حال، مسئولان شرکت دولتی آبرسانی و فاضلاب شهری، به سلام‌وطندار می‌گویند که به ‌مشکل کم‌بود آب آشامیدنی در کابل، رسیدگی خواهد شد.

محمدنسیم صمیم، معاون این شرکت، می‌گوید: «سردی یک چیز طبیعی است و نل‌های شرکت ما معیاری است. سردی هوا بی‌سابقه است و ما ان‌شاءالله یک چاره برای رفع مشکلات کم‌آبی مردم در نظر می‌گیریم.»

از سویی هم، شهروندان در شماری از ولایت‌های دیگر نیز به دلیل یخ‌بستن آب‌ها، برای تهیه‌ی آب آشامیدنی با مشکل روبه‌رو شده اند.

کریم، باشنده‌ی بلخ، می‌گوید: «کودکان این جا آمده اند که به خانه آب ببرند؛ اما آب آشامیدنی هم در خانه و هم به حیوانات نیست که داده شود. همه منابع آب را یخ زده و با بیل و کلند هم شکسته نمی‌شود تا از آن‌ها آب به درآید.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

همین گونه، عبدالرسول، باشنده‌ی فاریاب، می‌گوید: «مردم به آب آشامیدنی دست‌رسی ندارند و باشندگان فاریاب با مشکلات جدی کم‌آبی روبه‌رو شده اند.»

این در حالی است که در چند روز گذشته، دمای هوا در بسیاری از ولایت‌ها کاهش یافته است. بر اساس آمار دفتر هم‌آهنگ‌کننده‌ی کمک‌های انسان‌دوستانه‌ی سازمان ملل متحد، تا پایان هفته‌ی روان، در بخش‌هایی از افغانستان دمای هوا تا منفی ۳۵ درجه‌ی سانتی‌گراد کاهش خواهد یافت.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: