شماری از باشندگان «کارته آریانا»ی شهر کابل، می‌گویند که بیش از هشت ماه می‌شود در نل‌های دولتی این منطقه، آب نیامده است.

نادر، باشنده‌ی کارته‌ی آریانا در حالی که دو بشکه‌ی ۲۰ لیتره‌ را با خود دارد، می‌گوید که خانه‌اش در بخش بالایی کوه کارته آریانا است و روزانه ناگزیر است یک کیلومتر راه از خانه تا مسجدی که در قسمت پایانی کوه است را، بارها پیاده برود ‌و بیاید تا آب آشامیدنی مورد نیاز خانواده‌اش را تأمین کند.

او می‌افزاید: «خانه‌ی ما در بالای کوه کارته آریانا است، روزانه یک کیلومتر را طی می‌کنم و به سختی می‌توانم که آب آشامیدنی خانواده‌ام را تأمین کنم.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

شیرین‌دل عزیزی، دیگر باشنده‌ی کارته آریانا، با شکایت از کم‌آبی در این منطقه، می‌گوید: «مردم از ناداری و بی‌کاری رنج می‌برند و اکنون به آب آشامیدنی هم دست‌رسی ندارند. مردم توانایی خرید آب را ندارند.»

همین گونه، گل‌خان، وکیل ‌گذر کارته آریانا، می‌گوید که بیش از هشت ماه می‌شود روند آب‌رسانی از سوی حکومت در این منطقه متوقف شده است.

او می‌افزاید: «بیش از ۲۵۰۰ خانواده از هشت ماه به این‌ سو با کم‌بود آب روبه‌رو شده اند. ما بارها به اداره‌های حکومتی مراجعه کرده‌ایم؛ اما هنوز برای رفع کم‌آبی به اهالی کارته آریانا اقدام نکرده اند.»

در همین حال، شرکت دولتی آبرسانی و فاضلاب شهری، می‌گوید که سال گذشته استخراج آب در منطقه‌ی کارته آریانا، به ۷۲ هزار مترمکعب در یک شبانه‌روز می‌رسید که اکنون، به ۲۲ هزار مترمکعب کاهش یافته و این سبب قطع توزیع آب به باشندگان کارته‌ی آریانا شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

محمدنسیم صمیم، معاون این شرکت، به سلام‌وطندار می‌گوید: «دو چاه عمیق برای آب‌رسانی برای باشندگان کارته آریانا پیش از این حفر شده بود که اکنون خشک شده و ما به‌‌ زودی دو چاه عمیق دیگر را قرار است برای رسیدگی به کم‌بود آب آشامیدنی باشندگان کارته آریانا حفر کنیم.»

مسئولان شرکت دولتی آبرسانی و فاضلاب شهری، از شهروندان می‌خواهند که برای تغذیه‌ی آب‌های زیرزمینی، آب باران و برف بام‌های شان را در محل‌های جذبی و خاکی ذخیره کنند تا این گونه، آب‌های زیرزمینی تقویت و تغذیه شود.

گفتنی است که کم‌آبی، از چند سال به این سو، به معضلی جدی برای باشندگان کابل بدل شده و در بخش‌هایی از شهر، شهروندان به دلیل دست‌رسی‌نداشتن به آب‌ آشامیدنی، ناگزیر اند ساعت‌ها پای یکی از پمپ‌ها منتظر بمانند یا هم از تانکرها، آب خریداری کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: