شماری از باشندگاشن ولسوالی شیندند هرات، با گلایه از کم‌بود پزشکان مسلکی، قابله‌ها و امکانات درمانی در شفاخانه‌ی این ولسوالی، می‌گویند که ناچار اند بیماران شان را برای درمان به شهر هرات، مرکز این ولایت، منتقل کنند.

عبدالمتین، باشنده‌ی ولسوالی شیندند که هفته‌ی پیش، همسرش را برای انجام عملیات نسایی-ولادی به شفاخانه‌ی حوزه‌ای هرات برده است، می‌گوید که در شفاخانه‌ی ولسوالی شیندند، پزشک و قابله‌ی مسلکی برای درمان بیماران، وجود ندارد.

او می‌افزاید: «شفاخانه‌ای که در شیندند وجود دارد، مشکلات زیادی دارد؛ مثلاً هنگامی که یک زن برای ولادت به بخش ولادی مراجعه می‌کند، اگر به عملیات نیاز شود، ممکن نیست؛ چون قابله نیست که عملیات را انجام دهد. ما مجبوریم که به مرکز ولایت مراجعه کنیم و تا آن جا هم دو ساعت راه است؛ اما متأسفانه تا کنون، تا رسیدن به آن جا، بسیاری از خانم‌ها و خواهران خود را از دست داده‌ایم.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

در همین حال، برخی دیگر از باشندگان ولسوالی شیندند، نیز با گلایه از نبود پزشکان مسلکی و قابله‌ها در شفاخانه‌ی این ولسوالی، از مسئولان محلی و مرکزی می‌خواهند که به این مشکل رسیدگی کنند.

با این حال، مسئولان شفاخانه‌ی ولسوالی شیندند، می‌گویند که هرچند در این شفاخانه پزشکان و قابله‌ها وجود دارد؛ اما برای رسیدگی به همه‌ی بیمارانی که برای درمان مراجعه می‌کنند، بسنده نیست.

محمدحسن جواد، آمر شفاخانه‌ی ولسوالی شیندند، به سلام‌وطندار می‌گوید که او همه‌ی مشکلات و کم‌بودی‌های این شفاخانه را با مسئولان شریک کرده است و در تلاش رفع آن اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

آقای جواد، می‌افزاید: «به لحاظ خدماتی که به مردم ارائه می‌کنیم، شمار پرسنل ما بسنده نیست و باید بیش‌تر شود. خدماتی که در شفاخانه‌ی حوزه‌ای یا ولایتی عرضه می‌شود، نمی‌تواند به مشکلات و تقاضای مردم در شفاخانه دی‌ایج رسیدگی کند و باید در بخش‌های ارتوپیدی و داخله، متخصص وجود داشته باشد.»

خواستیم دیدگاه مسئولان ریاست صحت عامه‌ی هرات را نیز در این گزارش داشته باشیم؛ اما آنان از پاسخ‌دادن به پرسش‌های ما، خودداری کردند.

شفاخانه‌ی ولسوالی شیندند، ۲۵ بستر دارد که به گفته‌ی مسئولان آن، روزانه ۶۰۰ تا ۷۰۰ بیمار برای درمان به آن مراجعه می‌کنند که رسیدگی به همه‌ی این بیماران، دشوار و از توان این شفاخانه بیرون است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: