باشنده‌گان روستای «زینگرد» ولسوالی فرخار ولایت تخار، در یک نشست فیصله کرده‌اند که به رسم‌های ناپسند مبنی بر عروسی دختران و پسران‌شان پایان دهند. آنان می‌گویند، یکی از دلیل‌های گسترش فقر در خانواده‌ها بلندبودن میزان مهریۀ دختران است که پس از ازدواج جوانان، منجر به خشونت‌های خانواده‌گی و مهاجرت‌های نامنظم می‌شود.

عزت‌الله توحیدی، از بزرگان قوم در ولسوالی فرخار به سلام‌وطندار می‌گوید، باشنده‌گان این ولسوالی در هماهنگی با عالمان دین و خطیبان مسجدها به‌منظور جلوگیری از عرف‌های ناپسند در عروسی که به اقتصاد خانواده‌ها آسیب جدی می‌زند، مصمم به این کار شده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این بزرگ قوم می‌افزاید، در این نشست مردمی فیصله شد که مجموع مصارف عروسی ۲۳۰ هزار افغانی تعیین شود. مهریۀ اصلی ۱۸۰ هزار افغانی را شامل می‌شود و ۵۰ هزار افغانی دیگر به مصارف لباس و نان اختصاص می‌یابد.

عزت‌الله توحیدی تأکید می‌کند که مراسم تخت‌جمعی، خسر سلام، مهمانی دو طرف پس از ازدواج، روبینک، نان سحری (ده صبح پس از عروسی)، گل‌دادن و دیگر مراسم از میان برداشته و در پایان فیصله‌نامه، تعهد خطیبان مسجدها و مردم نیز گرفته شده است که در صورت تخطی، نکاح خوانده نمی‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در فیصله‌نامۀ باشنده‌گان روستای «زینگرد» آمده که انتهای مهریه و مصارف قابل پرداخت برای خانواده‌های بیرون از این روستا، ۵۰۰ هزار افغانی نوشته شده است.

لازم به یادآوری‌ست سال گذشته نیز در روستاهای «خسده، فرنگرد، حطی، وروک و لژده» که همین برنامۀ ازدواجِ آسان تطبیق شده است، تاکنون صدها جوان از این طریق ازدواج کرده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: