رسم و واج‌های ناپسند، طویانۀ گزاف و مهریه در تخار انتقاد جوانان و باشنده‌گان این ولایت را برانگیخته ‌است. شماری از باشنده‌گان ولایت تخار می‌گویند که هنوز هم در این ولایت، پیوند ازدواج بر بنیاد سنت‌های ناسالم و خرافاتی انجام می‌شود.

باشنده‌گان تخار می‌‌افزایند که طویانۀ گزاف و مهریه سبب افزایش خشونت‌های خانواده‌گی، مهاجرت جوانان به بیرون از کشور، اعتیاد آنان به مواد مخدر و پیوستن آنان با گروه‌های مخالف دولت شده و این موضوع سبب شده ‌است که جوانان تا مدت‌ها نتوانند ازدواج کنند.

ریاست حج و اوقاف و شماری از عالمان دین در ولایت تخار نیز تأکید می‌کنند و می‌گویند که مهریه حق دختر است و رسم‌ و رواج‌های ناپسند و فرهنگ‌های ناروا در دین اسلام جایی‌گاهی ندارد.

مولوی مخلص تالقانی، مسئول نشرات ریاست حج و اوقاف تخار به سلام‌وطندار می‌گوید، بارها عالمان دین از طریق منبرها و مسجدها روی این مسئله تاکید کرده‌اند؛ اما مردم آن را جدی نمی‌گیرند.

او می‌گوید: «ریاست حج و اوقاف قوۀ اجراییه‌ نیست. منبر مسجد در اختیار عالمان دین است و بارها از طریق آن گفته شده ‌است که مهریه‌های بلند سبب تباهی خانوده‌ها می‌شود و مردم باید خودشان روی این موضوع جدی باشند.»

با این‌ همه، هم‌اکنون میزان تویانه در تخار دست‌کم ۵۰۰ هزار افغانی‌ست که با دیگر مصارف، هزینۀ ازدواج تا یک‌میلیون افغانی می‌رسد.

طویانۀ گزاف در بسیاری از ولایت‌های کشور سبب شده است که خیلی از جوانان مجرد بمانند.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: