شماری از باشندگان ولسوالی آقچه‌ی جوزجان، می‌گویند که به دلیل نبود آب آشامیدنی صحی، بیماری‌های گوناگونی میان کودکان در این ولسوالی شیوع کرده است.

حمیدالله مرادی، باشنده‌ی ولسوالی آقچه، می‌گوید که نبود آب آشامیدنی پاک در این ولسوالی، سلامت همه باشندگان آن را تهدید می‌کند. او، می‌گوید: «مردم آقچه که هشتاد درصد شان به آب آشامیدنی صحی دست‌رسی ندارند، باید به این مشکل رسیدگی شود.»

زین‌الله فیصل، فعال مدنی در جوزجان، می‌گوید که محدودیت دست‌رسی به آب آشامیدنی در ولسوالی آقچه‌ی این ولایت، به نگرانی‌ای جدی بدل شده است.‌ «نگرانی ما در این عرصه جدی‌تر است؛ به خاطر این که با گذشت هر روز، مشکلات از ناحیه آب آشامیدنی صحی، جدی‌تر می‌شود و گزارش بروز امراض میان اطفال نسبت شرب آب غیرصحی، بیش‌تر است.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

در همین حال، صدرالدین جمالی، مسئول آب‌های زیرزمینی ریاست حوزه‌ی دریایی جوزجان، به سلام‌وطندار می‌گوید که استفاده‌ی بی‌رویه‌ از آب‌های زیرمینی در این ولایت، باعث شده که با گذشت هر روز میزان آب کاهش پیدا کرده و دست‌رسی‌نداشتن به آب آشامیدنی، به معضل جدی‌تری تبدیل شود.

به گفته‌ی جمالی، در کنار ولسوالی آقچه، باشندگان دیگر ولسوالی‌های جوزجان نیز، با مشکل کم‌بود آب آشامیدنی پاک روبه‌رو استند. او، می‌افزاید: «با ادامه‌ی این وضعیت تا ده سال آینده، هیچ کسی در این ولایت زندگی کرده نمی‌تواند. آب مکمل خشک است. آب که از زیر زمین خشک شود، حیات ممکن نیست. بهترین راه صرفه‌جویی است.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

استفاده‌ی بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی، نبود سازوکار نظارتی از مصرف آب و خشک‌سالی پی‌هم در سه سال گذشته، باعث شده که شهروندان در ولایت‌های مختلف با کم‌بود آب آشامیدنی روبه‌رو شوند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: