سطح آب رودخانه‌ی هلمند که از کنار شهر لشکرگاه، مرکز این ولایت می‌گذرد، به دلیل حفر چاه‌های عمیق و خودسرانه‌ از سوی مردم، کاهش یافته و دست‌رسی مردم به آب آشامیدنی را محدود کرده است.

باشند‌گان شهر لشکرگاه، می‌گویند که کودکان و بزرگ‌سالان به دلیل دست‌رسی‌نداشتن به آب‌ آشامیدنی، همواره با مشکلات صحی روبه‌رو اند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

احمدگل، باشند‌ه‌ی هلمند، می‌گوید: «ما ۱۰ لیتر آب را به ۵ افغانی و ۲۰ لیتر آب را به ۱۰ افغانی می‌خریم. مردم ناتوان اند و آب خریده نمی‌توانند. آب این جا شور است و برای آشامیدن مناسب نیست. اگر آب شیرین پیدا نشود، کودکان و بزرگ‌سالان با خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف روبه‌رو خواهند بود.»

علی‌احمد، دیگر باشند‌ه‌ی هلمند، نیز می‌گوید: «برق و آب نیست، مردم با مشکل جدی روبه‌رو اند. آب قیمت است و ما خریده نمی‌توانیم، ما به شبکه‌ی آب نیاز داریم. آب را از جاهای دور می‌آوریم؛ زیرا این ‌جا آب نیست.»

در همین حال، کارشناسان صحی، می‌گویند که استفاده از آب آلوده، سبب ابتلا به گونه‌های بیماری‌های ویروسی می‌شود.

فیض‌الله اندیوال، یکی از کارشناسان صحی در هلمند، می‌گوید: «بسیاری از بیماری‌های ویروسی و ساری، از طریق نوشیدن آب آلوده منتقل می‌شوند؛ مانند مالاریا، محرقه، کولرا، اسهال خونی و پولیو.»

سیدعمر ودان، آمر منابع آب حوزه‌ی دریایی هلمند، می‌گوید که به دلیل خشک‌سالی‌ها در این ولاغ، مردم برای آشامیدن و آبیاری کشت‌زارهای شان، از آب‌‌های زیرزمینی استفاده می‌کنند و این سبب شده که آب‌های زیرزمینی کاهش یابد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

او می‌افزاید: «تعداد نفوس سال‌به‌سال افزایش می‌یابد که این مسئله مصرف آب را نیز افزایش می‌دهد. سطح آب نسبت به سال‌های گذشته خیلی کاهش یافته، سطح آب در شهر لشکرگاه هم‌اکنون ۱۵ تا ۱۶ متر کاهش یافته، اما سطح آب در مناطق نزدیک به دریا ۴ متر کاهش یافته است؛ در حالی که در گذشته سطح آب در این مناطق بالاتر از ۱ متر بود.»

باشندگان شهر لشکرگاه در حالی از دست‌رسی‌نداشتن به آب‌ آشامیدنی شکایت دارند که در بسیاری از ولسوالی‌های این ولایت به ویژه در مناطق بیابانی، به دلیل کم‌بود آب‌های زیرزمینی، بخش زیادی از زمین‌های کشاورزی نیز خشکیده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: