با ادامۀ خشونت‌ها و تهدیدها در برابر خبرنگاران، روز گذشته حمید سیغانی، کارمند پیشین تلویزیون خصوصی آریانانیوز در اثر انفجاری در منطقۀ دشت برچی در غرب شهر کابل جان باخت. شماری از خبرنگاران با ابراز نگرانی از افزایش و ادامۀ تهدیدها در برابرشان می‌گویند که از هیچ تضمینی برای مصونیت جانی و کاری برخوردار نیستند.

منصور نیازی، از خبرنگاران در کابل می‌گوید: «متأسفانه هر روز خشونت در برابر خبرنگاران بیش‌تر می‌شود و هیچ تضمین عملی برای حفظ جان خبرنگاران و عدم خشونت و بدرفتاری در برابر آنان از سوی نظام جدید تا حال داده نشده است. ما به‌عنوان خبرنگار حین فعالیت خبرنگاری هیچ تضمینی را نمی‌بینیم که در آن جان ما حفظ باشد.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

سهیلا یوسفی، از دیگر خبرنگاران نیز تأکید می‌کند که تهدیدها در برابر خبرنگاران رو به افزایش است و توجهی از سوی نهادهای پشتی‌بان خبرنگاران و رسانه‌ها در این زمینه صورت نمی‌گیرد. او می‌گوید: «تمام خبرنگاران نه مصونیت شغلی دارند و نه مصونیت جانی. این جای نگرانی‌ست که ما هر روز خبرنگاران را از دست داده می‌رویم و هیچ نهادی توجه نمی‌کند.»

اما حجت‌الله مجددی، عضو کمیسیون رسیده‌گی به قضایای خبرنگاران و رسانه‌ها می‌گوید که در اثر تلاش‌های نهادهای پشتی‌بان رسانه‌ها، خشونت‌ها در برابر خبرنگاران در مقایسه به هفته‌های گذشته کاهش یافته است و تلاش‌های بیش‌تر در این زمینه جریان دارد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

این در حالی‌ست که پس از تسلط امارت اسلامی در افغانستان، نهادهای پشتی‌بان خبرنگاران بارها از بدترشدن وضعیت خبرنگاران خبر داده و گفته‌اند که صدها خبرنگار در حال ترک کشور اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: