فدراسیون بین‌المللی خبرنگاران با پخش گزارشی اعلام کرده است که با به قدرت‌رسیدن طالبان در افغانستان، دست‌کم ۱۵۳ رسانه مجبور به توقف فعالیت شده و زنان خبرنگار نیز از کار محروم شده‌اند.

این فدراسیون از افزایش روزافزون خشونت علیه کارمندان رسانه‌یی، حمله بر آزادی مطبوعات و امنیت جان خبرنگاران به‌شدت ابراز نگرانی کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

براساس گزارش فدراسیون بین‌المللی خبرنگاران، گزارش‌ها دربارۀ بازداشت، ضبط تجهیزات و حتی شکنجه و لت‌و‌کوب خبرنگاران در افغانستان در حال افزایش است. این نهاد افزوده است که تاکنون ۷ هزار کارمند رسانه‌یی از تصرف کابل به‌دست طالبان، متأثر شده‌اند.

از سویی هم، آنتونی بلانگر، دبیرکل فدراسیون بین‌المللی خبرنگاران گفته است، «من معتقدم آن‌چه ما گواه ظهور آن خواهیم بود، یک رسانۀ رسمی_یک رسانۀ طالبانی_و بدون حضور زن است.»

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

با این حال، این فدراسیون از امنیت جان خبرنگاران پس از آزادی حدود یک‌ هزار مجرم از زندا‌ن‌های افغانستان توسط طالبان، به‌دلیل پوشش روند بازداشت آنان در حکومت پیشین از سوی این خبرنگاران، ابراز نگرانی کرده است.

فدراسیون بین‌المللی خبرنگاران افزوده است که بیش از ۱۵۰ کارمند رسانه‌یی با ارسال نامه‌یی سرگشاده به سازمان ملل متحد، خواستار اقدامات مشخص برای نجات خبرنگاران افغان شده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: