به دنبال تعیین نرخ‌نامه از سوی حکومت امارت اسلامی برای کاهش نزدیک به ۵۰ درصدی کرایهی موترها در مسیرهای ترانسپورتی ولایت دایکندی، شماری از شرکت‌های ترانسپورتی و رانندگان این ولایت از نزدیک به یک هفته به این سو، اعتصاب کاری کرده اند. آنان، می‌گویند که با توجه به موقعیت جغرافیایی، راه‌های دشوارگذر و خامه‌بودن جاده‌ها، این تصمیم حکومت قابل تطبیق نیست.

چراغ‌علی سخنور، مسئول شرکت ترانسپورتی «باتوریان» در دایکندی، می‌گوید: «کرایه اگر از این ولسوالی به ولسوالی دیگر ۵۵۰ افغانی بود، هم‌اکنون محاسبه کرده ۲۵۰ افغانی، به نصف کاهش داده؛ دایکندی را بر اساس لوگر، پکتیا، غزنی و کابل را بر اساس کیلومتر سرک پخته محاسبه کرده است. دایکندی کوهستانی است، مسیر راه نزدیک‌ترین ولسوالی حداقل سه تا چهار کوتل دارد.»

سخنور، می‌افزاید که این کرایه برای موترداران و رانندگان دایکندی هیچ فایده‌ای ندارد؛ به همین خاطر بر آن شده اند کار شان را متوقف کنند. سخنور تصریح می‌کند که به اعتصاب شان تا حل مسئله ادامه می‌دهند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

همین گونه، قربان، یکی از رانندگانی که در مسیرهای دایکندی موتر می‌راند، می‌گوید نرخ‌نامه‌ای که از سوی مدیریت ترانسپورت زمینی دایکندی برای شان داده شده است، در راه‌ها و کوتل‌های مسیرهای دایکندی هیچ مطابقت ندارد.

قربان که به گفته‌ی خودش، از ۱۷ سال به این سو، مشغول رانندگی در مسیرهای ولایت دایکندی است، می‌گوید: «در شرایطی که قیمت دیزل و پرزه‌های موتر افزایش یافته، این مقدار پول که حکومت تعیین کرده است، مخارج سفر شان هم نمی‌شود. چه برسد به این که عوارض موتر، تایر و یا پول زنجیر ترانسپورت.» او، از امارت اسلامی می‌خواهد که شرایط را سنجیده، نرخ‎نامه تعیین کند.

در سوی دیگر، شماری از باشندگان دایکندی، می‌گویند که این نرخ‌نامه کامل عادلانه است و خواهان تطبیق آن اند.

علی‌محمد، یک تن از باشندگان دایکندی، با ابراز خرسندی از این اقدام مدیریت ترانسپورت زمینی دایکندی، ‌می‌گوید: «با آن که فاصله‌ی خیلی کم را می‌پیماییم؛ اما کرایه‌ی هنگفت می‌پردازیم.» او می‌افزاید که بسیاری از مردم قادر به پرداخت کرایه‌ی موتر شان نبودند و ناگزیر با موترسایکل یا پیاده مسیرهای طولانی را بپیمایند.

با این همه، مسئولان در مدیریت ترانسپورت زمینی دایکندی، با تأیید تعیین نرخ‌نامه‌ی کرایه‌ی موترها، می‌گویند که این تصمیم بر اساس معیارهای وزارت ترانسپورت و هوانوردی ملکی گرفته شده است که با درنظرداشت کوهستانی‌بودن راه‌ها، بیش از ۵۰ درصد افزایش در کرایه‌ی هر کیلومتر را لحاظ کرده اند.

جمال‌الدین ارشاد، مدیر اداری ترانسپورت زمینی دایکندی، به سلام‌وطندار می‌گوید: «قیمت بلند تیل و خرابی راه‌ها در نظر گرفته شده است؛ به همین خاطر، وزارت این اجازه را داده که در مسیرهای کوهستانی و دارای کوتل، از ۵۰ تا ۵۵ درصد تزیید شود، ما این تزیید ۵۵ درصدی را مدنظر گرفتیم.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

در نرخ‌نامه‌ی مدیریت ترانسپورت زمینی دایکندی که به دست‌رس سلام‌‎وطندار قرار گرفته، کرایه‌ی مسیرهای مرکز نیلی_کابل ۱۳۵۰ افغانی، نیلی_بامیان ۱۲۵۰ افغانی، نیلی_هرات ۱۶۰۰، نیلی_غزنی ۱۷۲۰ و مرکز دایکندی تا کندهار ۱۲۵۰ افغانی، تعیین شده است.

هم‌چنان در این نرخ‌نامه کرایه‌ی مسیرهای مرکز دایکندی تا ولسوالی‌ها نیز مشخص شده است. در مهم‌ترین موارد، کرایه‌ی مسیرهای نیلی_بازار چبراسک شهرستان ۲۵۰ افغانی، نیلی_مرکز میرامور ۳۸۰ افغانی، نیلی_مرکز ولسوالی بندر ۴۰۰ افغانی، نیلی_بازار خدیر ۲۰۰ افغانی و نیلی تا بازار ولسوالی کجران ۵۵۰ افغانی، تعیین شده است.

گفتنی است که دایکندی ولایتی کوهستانی و با راه‌های مواصلاتی دشوارگذر است. نبود راه‌های معیاری ترانسپورتی، همواره مشکلات زیادی برای باشندگان این ولایت خلق کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: