شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجۀ پاکستان می‌گوید که برای جلوگیری از وقوع جنگ داخلی در افغانستان، قدرت باید تقسیم شود. وزیر خارجۀ پاکستان این سخنان را در نشست کمیتۀ روابط خارجی مجلس سنای این کشور گفته و تأکید کرده است که دولت پاکستان برای جلوگیری از جنگ داخلی در افغانستان، راهکار تقسیم قدرت را پیشنهاد می‌کند.

شاه‌محمود قریشی هم‌چنان از جنگ داخلی و هجوم موج دوبارۀ مهاجران به پاکستان و ایران ابراز نگرانی کرده است. او گفته است: «پاکستان و ایران با آغاز جنگ داخلی در افغانستان، با هجوم مهاجران روبه‌رو خواهد شد.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

وزیر خارجۀ پاکستان گفته که این کشور با وجود محدودیت‌ منابع، مهاجران را جا داده است؛ اما بیش‌تر از این نمی‌تواند. با این حال، او تأکید کرده است که دولت پاکستان می‌خواهد گذرگاه مرزی خود را منظم کند. شاه‌محمود قریشی گفته است: «ما به گزینۀ (رایگان برای همه) در مرز با افغانستان خاتمه می‌دهیم.»از جانبی هم، وزیر خارجۀ پاکستان در این نشست گفته است که اسلام‌آباد موج دیگر تروریسم را مثل گذشته نمی‌خواهد. او افزوده است: «پاکستان ۷۰ هزار تن قربانی داده و ۱۵۰ میلیون دالر زیان دیده است.»

سلام‌وطندار را در یوتیوب دنبال کنید

شاه‌محمود قریشی افزوده که تحریک طالبان پاکستان می‌تواند با تسلط یافتن تفکر طالبان، قدرت‌مند شوند و این برای پاکستان زیان‌آور است. او هم‌چنان با تأکید بر نقش ترکیه در روند صلح افغانستان گفته است: «ترکیه قدم‌های خوبی در روند صلح افغانستان برداشته است.»

مقام‌های دولت افغانستان هنوز به اظهارات شاه‌محمود قریشی واکنشی نشان نداده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: