شماری از معلولان در غور صبح امروز (شنبه، ۱۹ قوس) به دلیل پرداخت‌نشدن حقوق شان از سوی دولت، گردهم‌آیی اعتراضی را در شهر فیروزکوه، مرکز این ولایت، به راه انداختند.

امیرداد ۲۸ ساله، یک تن از معلولان در غور که هر دو پایش را در نتیجه‌ی انفجار ماین از دست داده و با ویلچر در این اعتراض شرکت کرده است، می‌گوید که در دو سال گذشته هیچ توجهی به وضعیت معلولان این ولایت نشده است و آنان در وضعیت دشواری زندگی می‌کنند. او که نان‌آور خانواده‌ی چهارنفری‌اش است، از دولت خواهان پرداخت حقوقش است.

امیرداد می‌افزاید: «من سابق در دولت کار می‌کردم، در نتیجه‌ی انفجار ماین پاهایم را از دست دادم و معیوب شدم. حالا مسئولیت خانه و خانواده بر عهده‌ی من است و نان‌آور خانواده هستم. خواست من این است که به ما مردم معیوب رسیدگی شود، به همین معلولان در مجموع رسیدگی شود و مشکلاتی که ما داریم، به ما رسیدگی شود.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

از سویی هم، شماری دیگر از معلولانی که در این اعتراض شرکت کرده اند، می‌گویند که هم‌زمان با فرارسیدن زمستان، مشکلات آنان نیز بیش‌تر شده است.

آنان در کنار پرداخت حقوق شان، از مسئولان امارت اسلامی و مؤسسه‌های این ولایت می‌خواهند که زمینه‌ی کار و کمک‌های مؤسسه‌ها را برای شان فراهم کنند.

عبدالقیوم بهبودی، مسئول انجمن معلولان غور، می‌گوید: «تقاضای ما از دولت مرکزی این است که بودجه‌ی معلولان را زیادتر کند تا معلولان بتوانند سر وقت معاشات شان را دریافت کنند؛ چون معلولان دیگر هیچ گونه درآمدی ندارند.»

عبدالحکیم، یک تن از معترضان، می‌گوید: «معلولان را هیچ در نظر نمی‌گیرند، هیچ غم معلول را نمی‌خورند و از معاش معلولان هنوز هیچ حرف و سخنی نیست. باید معاش ما زیاد شود.»

نظام‌الدین، یک تن دیگر از معترضان، نیز می‌گوید: «تقاضای ما همین است که ما توان کار را داریم و اگر به معیار شان برابر است، ما را استخدام کنند تا در جامعه کار کنیم و در کنار برادران ما و خود ما به خود یک معاش و حقوق درست‌تری پیدا کنیم و زیر منت کسی قرار نگیریم.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

با این حال، مسئولان محلی غور، گردهم‌آیی معلولان را برحق می‌دانند و می‌گویند که به دلیل نبود بودجه، هنوز نتوانسته اند مرحله‌ی دوم پرداخت حقوق معلولان این ولایت را اجرایی کنند. آنان می‌افزایند که مشکلات معلولان را با مقام‌های مرکزی شریک کرده و در تلاش اجرایی‌شدن آن اند.

گل‌محمد متوکل، رییس امور شهدا و معلولین غور، می‌گوید: «متأسفانه بودجه‌ای که به خاطر معیوبان تعیین شده بود، اکنون از طرف وزارت خلاص شده است. بودجه موجود نیست. ما پیشنهادی به وزارت امور شهدا و معلولین کرده‌ایم، به آن‌ها رسیده، حتا معین صاحب مدت پنج شش روز پیش آمده بوده، از نزدیک با آن‌ها گپ زده بودیم، آن‌ها هم این را تأیید کردند. امید است که مرحله‌ی دوم حقوق معلولان که مانده، بودجه برای معلولان غور بدهند تا ما برای معلولان غور بدهیم.»

بر اساس گفته‌های مسئولان ریاست امور شهدا و معلولین غور، در این ولایت بیش از ۱۲ هزار معلول نظامی و غیرنظامی امارت اسلامی و نظام جمهوری وجود دارد که بیش از ۸۰۰۰ آن حقوق دریافت کرده اند. به گفته‌ی آنان، برای معلولان و بازماندگان قربانیان در این ولایت، از ۲ تا ۱۵ هزار افغانی حقوق پرداخت می‌کنند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: