شماری از مسئولان هُتل‌ها و مسافرخانه‌های شهر زرنج، مرکز نیمروز می‌گویند که پس از هدایت امارت اسلامی مبنی بر ممنوعیت سفر شهروندان به‌طور غیرقانونی به بیرون از کشور، به آنان نیز دستور داده‌ شده است مسافرانی که به بیرون از کشور می‌روند را در هُتل‌های‌شان جا ندهند.

مسئول یکی از هُتل‌ها در نیمروز که نخواست نامی از او در گزارش گرفته شود، به سلام‌وطندار می‌گوید که بیش‌تر مشتریانش را مسافران بیرون از این ولایت شکل می‌دهند و در چند روز پسین نتوانسته است از مسافران دیگر ولایت‌ها پذیرایی کند و متضرر شده است.

او می‌افزاید که ادامۀ چنین محدودیت‌ها سبب می‌شود تا هُتل‌داران و مسافرخانه‌‌داران با رکود اقتصادی روبه‌رو شوند و دست از کار هُتل‌داری بکشند. او از مسئولان امارت اسلامی می‌خواهد که مانع کسب‌وکار کسبه‌کاران و هُتل‌داران نشوند تا بتوانند از همین طریق درآمد داشته باشند و نفقۀ خانواده‌های‌شان را تأمین کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

از سویی هم، شماری از مسافرانی که به نیمروز رفته‌اند و قصد سفر به ایران را دارند، می‌گویند که آنان از منع سفر توسط امارت اسلامی به بیرون از کشور آگاهی نداشتند و دو روز است که در این ولایت سرگردان‌اند و در مسافرخانه‌ها و هُتل‌ها برای‌شان اجازه داده نشده است.

عصمت‌الله، باشندۀ اصلی ولایت ننگرهار، به تازه‌گی به نیمروز رفته است و تصمیم دارد به‌طور غیرقانونی راهِ ایران را در پیش گیرد. او می‌گوید: «هُتل‌داران اجازه نمی‌دهند، می‌گویند امارت اسلامی گفته که اگر مسافر در داخل هُتل شما باشد، هُتل شما را بسته می‌کنیم. این چه وضعیت است؟ ما از مجبوری به‌خاطر کارکردن به ایران می‌رویم، داخل افغانستان هیچ کاری هم نیست، پول نیست، چه بخوریم؟ دربه‌در هستیم. از مجبوری می‌رویم تا آن‌جا کار کنیم.»

این جوان ننگرهاری می‌‌افزاید که اگر برایش اجازۀ رفتن به ایران داده نشود، مجبور است که به زادگاهش برگردد و به آیندۀ معلوم خود ادامه دهد. عصمت‌الله تأکید می‌کند که اگر امارت اسلامی به چنین ممنوعیت‌هایش ادامه دهد و زمینۀ کار را به مردم فراهم نکند، بیش‌تر مردم به‌ویژه جوانان با مشکلات فروانی روبه‌رو خواهند شد.

تنها این جوان ننگرهاری نیست که به‌دلیل فقر و بی‌کاری کشورش را ترک می‌کند؛ بل هزاران جوان دیگر نیز هستند که برای یافتن لقمه‌نانی بی‌خبر از خطرات مسیر مهاجرت غیرقانونی، راهی کشورهای دیگر به‌ویژه ایران می‌شوند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

امارت اسلامی روز گذشته (چهارشنبه، بیست‌و‌هشتم ثور) مکتوبی را عنوانی هُتل‌ها و مسافرخانه‌های شهر زرنج، مرکز نیمروز فرستاده و از آنان خواسته است که از تاریخ ۲۸ ثور ۱۴۰۱ به بعد، مسافرانی که به هُتل‌ها مراجعه می‌کنند و قصد سفر غیرقانونی به ایران را دارند، ممنوع بوده و در صورت شناسایی، هُتل‌های‌شان بسته و با آنان برخورد قانونی می‌شود.

سردارمحمد ایوبی، فرمانده امنیۀ نیمروز، با تأیید این مکتوب هم‌چنان به تمامی حوزه‌های امنیتی این ولایت هدایت داده است مسافرانی که به‌طور غیرقانونی به بیرون از کشور می‌روند را شناسایی کنند و اجازۀ سفر به آنان ندهند.

حبیب‌الله الهام، رئیس اطلاعات و فرهنگ نیمروز، نیز می‌گوید که امارت اسلامی به‌دلیل جلوگیری از خطرات مهاجرت غیرقانونی و توهین و تحقیر افغان‌ها، سفرهای غیرقانونی از این ولایت را به‌طور مطلق منع کرده است.

ممنوعیت بر سفر غیرقانونی شهروندان به ایران در حالی صورت می‌گیرد که هم‌زمان با حاکم‌شدن امارت اسلامی در کشور، سفرهای غیرقانونی به کشورهای بیرونی به‌ویژه ایران به‌طور بی‌پیشینه افزایش یافته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: