با وجود منع استفاده از اسعار خارجی از سوی مقام‌های امارت اسلامی در افغانستان، در برخی از ولایت‌های غربی و جنوب‌شرقی کشور هنوز هم شهروندان در دادوستدهای‌شان از آن استفاده می‌کنند.

شماری‌ از باشنده‌گان ولایت‌های پکتیا، خوست، پکتیکا، ننگرهار، کندهار و غزنی می‌گویند که با روی‌کارآمدن امارت اسلامی استفاده از اسعار خارجی در این ولایت‌ها بیش‌تر شده است و شهروندان تمامی دادوستدهای‌شان را با کلدار پاکستانی انجام می‌دهند. آنان از مقام‌های امارت اسلامی می‌خواهند که جلو این کار را بگیرند.

از سویی هم، شماری از باشنده‌گان ولایت‌های غربی کشور می‌گویند که آنان نیز در دادوستدهای روزانۀشان به‌جای افغانی از تومان ایرانی استفاده می‌کنند. آنان دلیل این کار را کم‌بود پول افغانی در بازارهای کشور عنوان می‌کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

باشنده‌گان ولایت‌های غربی نیز از مقام‌های امارت اسلامی می‌خواهند که راه‌کاری را در این زمینه روی‌دست گیرند. عبدالقیوم، باشندۀ نیمروز به سلا‌م‌وطندار می‌گوید: «متأسفانه در نیمروز بیش‌ترین دادوستدی که صورت می‌گیرد، به تومان است. به‌دلیل این‌که پول افغانی در بازار خیلی کم است؛ یعنی وقتی‌ که در بازار پول افغانی کم شود، مردم مجبور اند که از پول دیگر استفاده کنند.»

غلام‌دستگیر، باشندۀ فراه نیز در این باره به سلا‌م‌وطندار می‌گوید: «تومان نسبت به ارزهای دیگر بیش‌تر تبادله می‌شود. حتی در بعضی از ولسوالی‌ها مانند جوند، قلعۀ‌کاه و پشت‌کوه معاملات/دادوستدهای عادی روزانۀ مردم یعنی خریدوفروش اجناس در دکان‌ها و بازارها هم به تومان می‌شود.»

باشنده‌گان ولایت‌های غربی و جنوب‌شرقی کشور می‌افزایند که استفاده از پول‌های کشورهای دیگر بر اقتصاد کشور آسیب زده و بیش‌تر شهروندان را زیان‌دیده کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در همین حال، مسئولان محلی برخی از ولایت‌های کشور می‌گویند که تاکنون برای آنان چارچوب مشخصی دربارۀ استفاده از اسعار خارجی تهیه و داده نشده است.

نوراحمد اسلام‌جار، والی هرات می‌گوید: «من مستقیم با وزارت محترم مالیه در ارتباط هستم، راه‌کارهایی روی‌دست است و بحث وزارت عدلیه را ما گفتیم قوانین وضع کنند که چه‌قدر جرم تعیین می‌شود. استخبارات در این مورد سخت می‌کوشد.»

این در حالی‌ست که پری‌روز (سه‌شنبه، بیست‌و‌سوم قوس/آذر) مولوی عبدالسلام حنفی، معاون دوم رئیس‌الوزرای امارت اسلامی در یک نشست خبری در کابل استفادۀ پول افغانی را در کشور الزامی و دادوستد با اسعار خارجی را ممنوع اعلام کرد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: