معاملات تجاری و حمل‌ونقل تا پیش از تسلط طالبان بر کشور با پول افغانی انجام می‌شد، اما اکنون در اکثر معاملات از کلدار پاکستانی استفاده می‌شود.

دکانداران شهر گردیز می‌گویند، تلاش می‌کنند در معاملات تجاری از پول افغانی استفاده کنند، اما پس از تسلط طالبان بر کشور، گردش پول کلدار در این شهر افزایش یافته است.

باشنده‌گان ولایت پکتیکا نیز می‌گویند که در یک ماه گذشته استفاده از کلدار پاکستانی به جای پول افغانی در مرکز و ولسوالی‌های این ولایت افزایش یافته است.

آنان از طالبان ‌می‌خواهند که برای حفظ ارزش پول افغانی به‌گونۀ جدی تلاش کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

در همین حال، باشنده‌گان ولایت خوست می‌گویند، در مرکز و ولسوالی‌های این ولایت خرید و فروش موتر با کلدار پاکستانی انجام می‌شود، اما خرید و فروش سایر کالاها با پول افغانی‌ست.

از سوی دیگر، مسئولان ریاست اطلاعات و فرهنگ طالبان در ولایت پکتیا می‌گویند، امارت اسلامی به حفظ ارزش افغانی متعهد است و به همه تاجران و دکان‌داران توصیه کرده است که دادوستدشان را با پول افغانی انجام دهند.

عبدالخالق احمدزی، رئیس اطلاعات و فرهنگ طالبان در پکتیا به سلام‌وطندار می‌گوید، پول افغانی برای آن‌ها ارزش ویژۀ دارد و در خرید و فروش نباید از پول خارجی یا کشورهای همسایه استفاده شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

حدود دو سال پیش، پیکارهایی درحمایت از پول افغانی در شماری از ولایت‌های کشور راه‌اندازی شد که در نتیجۀ آن، دکان‌داران و شهروندان مجبور شدند در معاملات روزانۀ‌شان از پول افغانی استفاده کنند، اما اکنون با رایج‌شدن دوبارۀ کلدار در برخی از ولایت‌های کشور نگرانی‌ها در مورد کاهش ارزش افغانی افزایش یافته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: