فقر و بی‌کاری در شهر گردیز، مرکز ولایت پکتیا رو به افزایش است و نشانه‌هایی از آن در گوشه‌گوشه‌یی این ولایت دیده می‌شود. بسیاری از خیابان‌های شهر گردیز با گاری‌های دستی برای کودکان پوشانده شده‌اند تا یک وعده غذا برای خانواده‌های‌شان‌ فراهم کنند. باشنده‌گان پکتیا می‌گویند که با مشکلات اقتصادی بسیاری روبه‌رو و از آن نگران‌اند.

عبدالله که به‌عنوان رانندۀ کراچی دستی در شهر گردیز کار می‌کند، می‌گوید که گاهی پول درمی‌آورد و گاهی دست خالی به خانه می‌رود.

ده‌ها جوان بی‌کار هر صبح در چهارراهی مرکزی شهر گردیز روزهای خود را در انتظار کار می‌گذرانند. شیرمحمد و خان‌زمان، دو جوان بی‌کار به سلام‌وطندار می‌گویند که با تغییر نظام، کارشان کم شده است و هفتۀ یک‌بار سر کار می‌روند. آنان می‌افزایند که در دو هفتۀ گذشته فقط دو روز کار کرده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

بی‌کاری و وضعیت بد اقتصادی تأثیر منفی بر بسیاری از خانواده‌ها، به‌ویژه آن‌هایی که در گذشته اعضای خانوادۀ خود را از دست داده‌اند، داشته است. با یکی از سرپرستان یک خانواده صحبت می‌کنیم که از نهادهای خیریه و حکومت کنونی کمک می‌خواهد. این زن نوریه نام دارد که شوهرش در نظام گذشته کشته شده است و سرپرست دیگری در خانواده ندارد.

عبدالکریم که پسرش سرباز ارتش دولت پیشین بوده و او را از دست داده است، از پادردی رنج می‌برد. او با فرزندان و نواسه‌‌های یتیمش در خانۀ فقیرانه و گلی ویرانه زنده‌گی می‌کنند. عبدالکریم می‌افزاید که به تنهایی کاری از دستش برنمی‌آید و تمام امیدش به خدا و حکومت است.

با این حال، مسئولان محلی پکتیا می‌گویند که در تلاش‌اند تا دستگیر خانواده‌های فقیر شوند. خالقیار احمدزی، رئیس اطلاعات و فرهنگ پکتیا به سلام‌وطندار می‌گوید که دو سازمان بشردوستانه باهم کار می‌کنند و تاکنون حدود ۵۰۰۰ خانواده را شناسایی و به ۲۰۰۰ خانواده کمک‌های غذایی توزیع کرده‌اند.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

خانواده‌های فقیر با این‌که از بی‌کاری رنج می‌برند، در نگرانی این‌که زمستان سرد آینده چه‌گونه رقم خواهد خورد، بیش‌ترین آسیب را متحمل می‌شوند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: