با سقوط دولت پیشین و روی‌کارآمدن امارت اسلامی، بسیاری از شهروندان کشور وظیفه‌های‌شان را از دست داده و بی‌کار شده‌اند و بیش‌تر این شهروندان در وضعیت ناگوار اقتصادی شب‌وروزشان را می‌گذرانند. تکدی‌گری با افزایش فقر و بی‌کاری، تنها راهی شده است که مردم امید برای زنده‌ماندن یا هم پیداکردن نان دارند. بلخ به‌عنوان ولایت درجه‌یک کشور، این روزها گواه افزایش شمار گدایان است.

«در بالا [آسمان] ستاره ندارم و در زمین جای.» این حرف مریم ۵۰ ساله است که برای به‌دست‌آوردن پول، یک قرص نان و داروهایش، از صبح تا شام را در دهن درب روضه می‌گذراند. او که جز یک دختر کسی را ندارد و خودش هم توان هیچ کاری را ندارد، برای دریافت لقمه‌نانی از مردم تمام روز را با تحمل گرما و سرما در این‌جا سپری می‌کند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

مریم می‌گوید: «کس‌وکوی ندارم، نه شوی/شوهر دارم، نه خانه دارم، نه جای دارم و نه زنده‌گی. یک دخترکم است خلاص، پیش همان هستم و هیچ‌چیزی ندارم غیر از خدا. در بالا [آسمان] ستاره ندارم و در زمین جای. ده افغانی یا بیست افغانی را که برایم خیرات می‌دهند، همان را برای نان و دوایم/دارویم مصرف می‌کنم. چی کنم؟ برای کی بگویم؟ دخترم هم آن‌قدر دارا نیست، غریب و بی‌چاره است.»

تصویر تزیینی است

نیک‌بخت، یکی دیگر از بانوان بلخی که با موهای سفید و لباس نازک ژولیده در این هوای سرد خزانی روی جاده نشسته است، بغض گلویش را می‌فشارد و نمی‌تواند درست صحبت کند. او فقط می‌گوید، از روی فقر دست به تکدی‌گری/گدایی‌گری می‌زند. نیک‌بخت می‌افزاید: «ندارم. اگر داشته باشم، چرا بنشینم در این موی‌سفیدی این‌جا.»

با این حال، ذبیح‌الله نورانی، رئیس اطلاعات و فرهنگ امارت اسلامی برای بلخ می‌گوید که افراد فقیر و گدا پیش از تسلط امارت اسلامی بر کشور نیز در این ولایت بودند و آنان تلاش می‌کنند کمک‌های بشردوستانه را به این افراد برسانند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

رئیس اطلاعات و فرهنگ امارت اسلامی برای بلخ تأکید می‌کند که تلاش‌های آنان جریان دارد تا برای افراد فقیر و گدا، زمینۀ کار فراهم شود. او می‌افزاید که هم‌اکنون بسیاری از افراد در شهرداری مزارشریف به کار گماشته شده‌اند.

با افزایش فقر و بی‌کاری، روزبه‌روز تکدی‌گری در شهرها افزایش می‌یابد و این کار اندک‌اندک تبدیل به یک چالش می‌شود. از سویی هم، آمدن زمستان و افزایش سرما نیز خطر جدی برای این افراد است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: