به یکی از جاده‌های پایتخت رفتم، زنی را از دور دیدم و به زیبایی چشمانش خیره شدم؛ البته چشمانش مرا به سویش کشاند. نزدیکش شدم و در پهلویش نشستم. برایش گفتم «چشمانت چه‌قدر قشنگ است همانند آهو.» برایم گفت، «ای کاش بخت بلندی می‌داشتم، نه چشم‌هایی به مثل آهو.»

نامش بهار است، شوهرش بیمار و مادر چهار فرزند است. او و اعضای خانواده‌اش در منطقۀ «چهارقلعۀ وزیرآباد» شهر کابل در یک خانۀ گلی که از چوب و پلاستیک برایش سقف ساخته‌اند، شب‌ و روزشان را می‌گذرانند.

بهار که سختی روزگار، فقر و ناداری مجبورش کرده تا  به جاده‌های کابل برای تکدی‌گری/گدایی‌گری برود، به سلام‌وطندار می‌گوید که شوهرش پیش از روی‌کارآمدن امارت اسلامی در یکی از موترشویی‌های شهر کار می‌کرد و با درآمد شوهرش زنده‌گی‌شان را پیش می‌بردند. اما اکنون با قدرت‌گیری امارت اسلامی، شوهرش شغلش را از دست داده و به‌دلیل این‌که بیمار است، توان کارکردن را هم ندارد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

بهار می‌گوید که از سه ماه به این‌سو هیچ‌گونه مواد خوراکی در خانه ندارند و مجبور شده است برای سیرکردن شکم شوهر بیمار و فرزندانش، همه‌روزه از صبح تا شام در جاده‌های کابل تکدی‌گری کند.

بهار در حالی که حکایت زنده‌گی پُردردش را برایم قصه می‌کرد، اشک در چشمانش حلقه زد و گفت، «سه ماه می‌شود غذای درست نخورده‌ام» و با اشاره به کودک شیرخواری که در آغوشش بود گفت، «حتی شیر ندارم و توان خریدن شیر خشک را هم ندارم. همۀ این مشکلات یک طرف شده است، زمستان هم رسید. حیران به‌ خدا مانده‌ایم، نه نانی برای خوردن داریم، نه کالایی برای پوشیدن و نه هم چوبی برای سوختاندن.»

پس از سقوط دولت پیشین و روی‌کارآمدن امارت اسلامی، بیش‌تر شهروندان که در بخش‌هایی سرگرم کار بودند و آن‌هایی که شغل آزاد داشتند و اکنون شغل‌های‌شان را از دست داده‌اند، از فقر، ناداری و سرنوشت ناروشن شکایت می‌کنند.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

خواستیم دربارۀ شکایت‌ها از فقر، بی‌کاری و سرنوشت ناروشن شهروندان، دیدگاه مسئولان وزارت کار و امور اجتماعی را داشته باشیم؛ اما با تماس‌های مکرر آنان حاضر به پاسخ‌گویی نشدند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // //

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: