شماری از متقاضیان گذرنامه در ریاست عمومی پاسپورت وزارت امور داخله در کابل، با شکایت از بی‌نظمی و تجمع بیش از اندازه‌ی مراجعه‌کنندگان در این ریاست، به سلام‌وطندار می‌گویند که ساعت‌ها برای نوبت شان انتظار می‌کشند و بارها مورد لت‌وکوب نیروهای امنیتی قرار می‌گیرند.

آن‌ها، می‌افزایند که متقاضیان گذرنامه از تمامی ولایت‌ها برای ثبت نام حضوری به ریاست عمومی پاسپورت در کابل، مراجعه می‌کنند و از این رو، از حکومت خواستار ازسرگیری روند ثبت نام حضوری برای متقاضیان در تمام ولایت‌ها اند.

سیف‌الله و مرتضا، از مراجعه‌کنندگان به ریاست عمومی پاسپورت در کابل، می‌گویند که شاهد زیرپاشدن و جان‌باختن برخی از بزرگ‌سالان به دلیل تجمع و بی‌نظمی زیاد بوده‌ اند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

سیف‌الله، می‌افزاید: «بی‌نظمی است، مردم لت‌وکوب می‌شوند. من از ساعت دوی شب آمده بودم، پیش روی خود دیدم که سه ریش‌سفید در اثر لت‌وکوب مردم جان خود را از دست دادند؛ بی‌نظمی کردند و ریش‌سفیدها زیر پا شدند و فوت کردند. مردم خیلی خیلی زیاد است.»

مرتضا، نیز می‌افزاید: «ساعت ۱۲ شب ریاست پاسپورت آمده بودم. درست رسیدگی کرده نمی‌توانند؛ این رقم هم مردم و هم دولت به عذاب می‌شود؛ چند چوب خوردم و به دلیل هجوم مردم زیر پای می‌شوند. وضعیت خیلی خراب است. باید هر کس دوباره به ولایتش برود.»

با این حال، نورالله پتمن، سخن‌گوی ریاست عمومی پاسپورت، با رد ادعای جان‌باختن برخی از بزرگ‌سالان در اثر بی‌نظمی در صف‌های متقاضیان گذرنامه در کابل، به سلام‌وطندار می‌گوید که تنها یک روز در هفته (پنج‌شنبه‌ها) ثبت نام حضوری در کابل است و هفته‌وار ۲۰ هزار فرم حضوری ثبت نام، توزیع می‌شود.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

او می‌افزاید: «روند توزیع پاسپورت/گذرنامه روزمره جریان دارد. در  کنار ثبت نام با فرم آنلاین، یک روز در هفته که پنج‌شنبه است، در مرکز کابل توزیع فرم حضوری نیز جریان دارد. در بخش نظم بار بار به هم‌شهری‌های ما توصیه‌های لازم را کرده‌ایم و روز گذشته بعضی اعلامیه‌ها را نیز نشر کرده‌ایم که مردان ریش‌سفید و اطفال شان را نیاورند؛ اعضای خانواده‌های شان می‌توانند کار شان را پیش ببرند. در جریان هفته، ۲۰ هزار توکن توزیع و اجرا می‌کنیم.»

سخن‌گوی ریاست عمومی پاسپورت، تأکید می‌کند که روزانه هشت هزار جلد گذرنامه در مرکز و ولایت‌ها به متقاضیان توزیع می‌شود. روند ثبت نام حضوری برای دریافت گذرنامه در کابل، چهارشنبه‌ی هفته‌ی گذشته، ۲۰ جدی، از سر گرفته شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: