شهروندان در ۱۰ ولایت، با شکایت از توقف روند توزیع گذرنامه و نام‌نویسی برای دریافت آن، می‌گویند که به دلیل نداشتن گذرنامه، از کارهای شان عقب مانده اند یا هم وضعیت بیمارهای شان که باید به بیرون از کشور منتقل می‌شدند، بدتر شده است.

باشندگان غور، بغلان و فاریاب، می‌گویند که اکنون، روند توزیع گذرنامه در ولایت‌های شان متوقف شده است.

غلام‌محمد صدیقی، باشنده‌ی غور، می‌گوید: «مریض دارم و باید خارج از کشور بروم، پاسپورت نیاز دارم،  ثبت نام کرده‌ام؛ اما بسته است و نمی‌توانم بگیرم. اگر من منتظر باشم، این قسم مریضم از بین می‌رود، خیلی در مشکل هستم.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

محمدجواد، باشنده‌ی بغلان، می‌گوید که بسته‌بودن آمریت پاسپورت، باشندگان این ولایت را با مشکل روبه‌رو کرده است. «گرفتن پاسپورت خیلی سخت شده و هیچ نمی‌شود. بعضی وقت‌ها بسته است، ۲۵ روز است که ما این جا مانده‌ایم، مصرف رفت‌وآمد و غذا سخت است و زیاد می‌شود.»

شاه‌جهان، باشنده‌ی فاریاب که یک سال‌ونیم برای دریافت گذرنامه انتظار کشیده است، می‌گوید: «مدت زیادی است که مراجعه می‌کنیم؛ اما بسته است، مریض داریم و باید او را به تداوی ببریم. چندین روز است می‌آیم، مادر پیر و مریض خود را با ولچر می‌آوریم و پس می‌بریم.»

در سوی دیگر، باشندگان نیمروز، بادغیس، بامیان، دایکندی، هرات، تخار و بلخ، نیز از توقف روند نام‌نویسی برای دریافت گذرنامه در ولایت‌های شان شکایت دارند.

سیدمبارک حسینی، باشنده‌ی دایکندی، می‌گوید: «می‌خواستم در نیلی ثبت نام کنم، هر بار که اقدام کردم، می‌گویند سایت باز نیست و اگر به کابل برویم، پاسپورت‌گرفتن ۱۰ هزار مصرف رفت‌وآمد مصرف می‌شود که خرج و خوراک را نداریم.»

از سویی هم، باشندگان برخی از ولایت‌ها مانند پنجشیر، پروان، کاپیسا، بدخشان و کندز، از کندی روند توزیع گذرنامه یا کاهش در روند پذیرش روزانه، شکایت دارند.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

مسئولان در ریاست عمومی پاسپورت وزارت امور داخله اما، با رد توقف روند توزیع یا درخواستی گذرنامه در ولایت‌هایی که در این گزارش به آن‌ها اشاره شده، می‌گویند که این روند در همه ولایت‌ها به گونه‌ی عادی جریان دارد.

نورالله پتمن، سخن‌گوی ریاست پاسپورت، می‌گوید که گاهی ممکن به دلیل مشکلات فنی در شماری از ولایت‌ها، در روند توزیع گذرنامه سکتگی پیش بیاید؛ اما این مشکل به زودی برطرف می‌شود. او می‌گوید: «کارهای تمام اداره‌های پاسپورت، در تمام ولایت‌ها به گونه‌ی عادی جریان دارد و در بعضی ولایت‌ها بعضی مشکلات تخنیکی که پیش آمده، مشکل نیست و حل شده است. در بعضی موقع‌ها، ظرفیت بالا و پایین می‌آید که این نظر به تقاضا است.»

درخواست‌کنندگان گذرنامه در شماری از ولایت‌ها، می‌گویند که به دلیل متوقف‌بودن روند توزیع یا نام‌نویسی برای دریافت آن، ناچار می‌شوند برای گرفتن گذرنامه به شهر کابل سفر کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: