شماری از دام‌داران در بامیان، می‌گویند که ده‌ها رأس مواشی شان در اثر شیوع بیماری طبق (FMD) در این ولایت، تلف شده است. آن‌ها، از حکومت سرپرست می‌خواهند که برای پیش‌گیری از گسترش این بیماری، با دام‌داران هم‌کاری کند.

علی‌محمد دهقان، دام‌دار در ولسوالی پنجاب بامیان، می‌گوید که بیماری طبق در میان حیوانات، همه‌ساله در فصل گرما شیوع می‌یابد که تلفات آن نسبت به فصل سرما، بیش‌تر است. به گفته‌ی او، «یک مرض ساری است، زمانی که یک حیوان مصاب می‌شود، ۱۰ یا ۲۰ حیوان دیگری که نگه‌داری می‌کنیم، همه مصاب می‌شوند. اگر فصل سرد باشد، از هر پنج مواشی یکی از بین می‌رود. یک تعداد داروهای محلی وجود دارد از قبیل علف‌ها که آن را خاکستر می‌کنیم و در دهن حیوان بیمار می‌زنیم.»

علی‌محمد، می‌افزاید در منطقه‌ای که او زندگی می‌کند، دام‌پزشک وجود ندارد و دام‌داران ناچار اند برای درمان مواشی شان، مسیر طولانی را بگذرانند تا به مرکز ولسوالی پنجاب برسند. به گفته‌ی او، ریاست زراعت، آبیاری و مالداری بامیان، تا کنون برای مبارزه با این بیماری با دام‌‎‌داران هیچ کمکی نکرده است. «تیم‌های سیار واکسیناسیون گاهی به روستاها می‌آیند؛ اما در بدل داروهایی که به دام‌داران می‌دهند، پول می‌گیرند.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

ظاهر، دام‌دار دیگری در بامیان، می‌گوید که حیوانات بیش‌تر از ناحیه‌ی دهن و پا به بیماری طبق مبتلا می‌شوند که حیوان را در هنگام تغذیه و راه‌رفتن با مشکل روبه‌رو می‌کند. او می‌افزاید: «به اندازه‌ای شدید است که حیوان علف خورده نمی‌تواند و امکان مرگش وجود دارد. در صورتی که از پا بگیرد، می‌تواند تغذیه کند و امکان مرگش کم‌تر می‌باشد.»

به گفته‌ی ظاهر، گوسفند و گاو بیش‌تر و بز کم‌تر به این گونه‌ی بیماری مبتلا می‌شوند. او می‌گوید: «نمی‌فهم، فصلی نیست که یک بار در اول بهار یا خزان بیاید. یک نوع ویروس است حیواناتی را که از کابل می‌آورند بیش‌تر به این بیماری مبتلا اند باز در مناطق به دیگر حیوانات شیوع پیدا می‌کند.»

دام‌پزشکان در بامیان، می‌گویند که طبق یک بیماری فصلی است که در میان حیوانات شیوع می‌یابد و تنها راه مبارزه با این بیماری، قرنطینه‌کردن حیوان و تطبیق واکسین ضد بیماری طبق است. شریف سعادت، مسئول کلینیک حیوانی ولسوالی پنجاب، می‌گوید که تب شدید، کسالت، افزایش افرازات دهن، لاغری و فلج‌شدن حیوان از علایم برجسته‌ی بیماری طبق است.

او می‌افزاید: «فصل شیوع آن روشن نیست، حتا آمار داریم که در زمستان شیوع کرده است. حیوانات حساس در برابر این مرض شامل گاو، گوسفند، گاومیش وغیره می‌باشد. اگر واکسینش متواتر صورت نگیرد، ضرر جانی و مالی دارد. باید واکسینشن همه‌ساله صورت بگیرد.» سعادت، از حکومت و مؤسسه‌های هم‌کار می‌خواهد که به دام‌داران در بامیان، در باره‌ی بیماری طبق آگاهی‌دهی کنند و واکسین ضد این بیماری را در دست‌رس شان قرار دهند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

شمس‌الاحمد افشار، مسئول مبارزه با امراض حیوانی ریاست زراعت، آبیاری و مالداری بامیان، با تأیید شیوع بیماری طبق در میان حیوانات در این ولایت، به سلام‌وطندار می‌گوید که در جریان یک هفته‌ی گذشته، شش هزار و ۲۰۰ دوز واکسین ضد این بیماری از سوی «بنیاد آقاخان»، در ولسوالی‌های پنجاب، ورس و «یکاولنگ نمبر ۲» توزیع شده است. او می‌افزاید: «مرض FMD در ساحات زیادی شیوع کرده از جمله در ولسوالی پنجاب در ساحات تربلاق، ترغی، مور، تگاب‌برگ، نوی‌مزار، پشته‌غرغری، گنداب، اخضرات، کوسه‌پر و ساحات کرمان که با غور هم‌جوار است.»

افشار، می‌گوید که ریاست زراعت با هم‌کاری مؤسسه‌های هم‌کار در بخش دام‌داری، تیم‌هایی را برای آگاهی‌دهی در باره‌ی بیماری حیوانی طبق، به بخش‌های مختلف بامیان فرستاده است.

مسئولان ریاست زراعت بامیان، هم‌چنان می‌گویند که این ریاست برنامه دارد تا در روزهای پیش رو، با هم‌کاری سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد (فائو) کارزار سرتاسری تطبیق واکسین ضد بیماری طبق را در این ولایت راه‌اندازی کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: