وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، در هم‌کاری با سازمان خوراک و کشاورزی ملل متحد، مرحله‌ی سوم تطبیق واکسین ضدبیماری «لمپی ‌اسکین» در گاوها را به ارزش نزدیک به سه میلیون دالر امریکایی در ۳۴ ولایت، آغاز کرد. صدراعظم عثمانی، معین این وزارت، می‌گوید که برای کنترل و جلوگیری از گسترش بیماری لمپی اسکین، قرار است بر سه میلیون و ۹۷۵ هزار رأس گاو، واکسین ضد این ویروس تطبیق شود.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

او می‌افزاید که برای جلوگیری از مبتلاشدن گاوها به لمپی اسکین، تیم‌های فنی را به ساحاتی که باشندگان آن سرگرم زراعت و مال‌داری اند، فرستاده اند تا در باره‌ی خطرهای آن به مردم آگاهی بدهند. معین وزارت زراعت، می‌گوید: «۸۰ تا ۸۵ درصد شهروندان افغانستان به زراعت و مال‌داری مصروف اند. برای جلوگیری از این مرض، تیم‌های فنی را به ساحات فرستاده‌ایم و برای مردم ۲۷۵ هزار پیام آگاهی‌دهی را چاپ کرده‌ایم تا مردم در باره‌ی خطرهای این ویروس بیش‌تر بدانند.»

عبدالحسن قانع، آمر بخش امراض و آفات حیوانی وزارت زراعت، نیز می‌گوید که اگر از گسترش لمپی اسکین در زمان مناسب آن جلوگیری نشود، گاوهای زیادی تلف می‌شود و فرآورده‌های آن کاهش می‌یابد که در نهایت، مشکلات اقتصادی را در پی دارد. او می‌افزاید: «این ویروس، تأثیرات منفی و اقتصادی بیش‌تر دارد. چنان که سال گذشته دیدیم در محصول حیوان، کاهش به وجود آمد. یکی از راه‌ها برای کنترل این مرض، تطبیق واکسیناسیون و بعضی معیارهای دیگر مانند قرنطین و پاک‌کاری طویله نیز است.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

لمپی اسکین، گونه‌ای از بیماری ویروسی در گاو‌ها است که به شکل برآمدگی‌های پوستی ظاهر و سبب لاغری حیوان در اثر کم‌اشتهایی، خشکیدن شیر و ناباروری در گاوهای نر و ماده می‌شود که در نهایت، می‌تواند سبب مرگ آن‌ها شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: