مسئولان محلی و باشنده‌گان خوست به سلام‌وطندار می‌گویند که شماری از مواشی به‌دلیل ابتلا به یک نوع بیماری «تاول پوستی» در این ولایت، تلف شده‌اند.

عبدالصمد، رئیس زراعت، آبیاری و مالداری خوست، می‌گوید که این بیماری اکنون در بسیاری از مناطق این ولایت گسترش یافته است و بیش از ۲۰۰۰ رأس گاو تاکنون تلف شده‌اند.

او می‌‌افزاید که برای پیش‌گیری از این بیماری هیچ امکاناتی در دست‌رس نیست و کمکی نیز با آنان تاکنون صورت نگرفته‌ است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

رئیس زراعت خوست می‌گوید‌: «این بیماری در ابتدا در گاوهای منطقۀ لکنو مشاهد شد و ما پزشکان حیوانی به منطقه اعزام کردیم و نمونۀ خون حیوان بیمار را گرفتیم و به مرکز فرستادیم و بیماری در آن‌جا تشخیص داده شد. ما تلاش‌های خود را برای درمان این بیماری شروع کرده‌ایم؛ اما نتیجه‌یی به‌دست نیاورده‌ایم.»

در همین حال، شماری از باشنده‌گان خوست می‌گویند که این بیماری دو ماه پیش در مواشی‌ها مشاهد شده بود که در آن‌زمان، این موضوع با مسئولان در میان گذاشته شد؛ اما ریاست زراعت تاکنون اقدامی در این زمینه نکرده‌ است.

آنان می‌‌افزایند که این بیماری در حال گسترش است و شمار بسیاری از گاوها به‌دلیل ابتلا به آن تلف شده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

باشنده‌گان خوست تأکید می‌کنند بسیاری از خانواده‌ها از راه فروش شیر و ماست امرار معاش می‌کنند که گسترش این بیماری مردم به‌ویژه مال‌داران را با مشکلات سخت اقتصادی روبه‌رو کرده‌ است.

عزیز، یک تن از باشنده‌گان خوست، در این باره می‌گوید: «تاکنون هیچ واکسنی نیست، واکسنی هم که از پاکستان وارد می‌شود و بسیاری از مال‌داران آن را تطبیق کردند؛ اما نتیجه‌بخش نبوده است. هر مال‌دار که آن را تطبیق کرده، بیماری را افزایش داده و با این واکسن بیماری کم نشده است.»

براساس گزارش‌ها، افزون بر خوست این بیماری در شماری از ولایت‌های دیگر نیز دیده شده‌ است. به گفتۀ مسئولان، مردم برای جلوگیری از این بیماری با هزینۀ شخصی آغازذبه واکسن‌زدن مواشی‌های خود کرده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: